2. augusta, 13:29

Peking odkazuje, že USA za Pelosiovú na Taiwane zaplatia. Čínske tanky manévrujú v blízkosti ostrova

Peking odkazuje, že USA za Pelosiovú na Taiwane zaplatia. Čínske tanky manévrujú v blízkosti ostrovaČínska armáda na pláži v provincii Fu-ťien. Foto: Twitter

AKTUALIZOVANÉ Čína vyhlásila, že ak predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová počas svojho ázijského turné navštívi Taiwan, Spojené štáty „za to zaplatia“. V utorok to na tlačovej konferencii uviedla hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing. Armáda najľudnatejšej krajiny sveta medzitým uskutočňuje veľké manévre čo najbližšie pri taiwanskom území.

„Americká strana ponesie zodpovednosť a zaplatí za podkopávanie suverénnych bezpečnostných záujmov Číny,“ zdôraznila Chua Čchun-jing.

Spojené štáty obvinil z destabilizácie sveta aj ruský rezort diplomacie. Jeho hovorkyňa Marija Zacharovová povedala, že „Washington prináša svetu destabilizáciu – ani jeden vyriešený konflikt, avšak mnoho vyprovokovaných“.

Napätie medzi Taiwanom a Čínou sa zintenzívnilo po správach o Pelosiovej možnej návšteve Taiwanu. Taiwanská armáda v utorok vyhlásila, že je „odhodlaná, schopná a presvedčená“, že dokáže zaistiť bezpečnosť a ochranu svojej krajiny pred narastajúcimi hrozbami zo strany Číny.

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová počas tlačovej konferencie vo Washingtone 24. júna 2021. Foto: TASR/AP

Pelosiová v utorok pristála na leteckej základni v hlavnom meste Malajzie Kuala Lumpur. Po Singapure ide o jej druhú zastávku v Ázii. Navštíviť má tiež Južnú Kóreu a Japonsko. V Malajzii sa stretne s tamojším premiérom a predsedom dolnej komory parlamentu.

Taiwanské noviny Liberty Times podľa portálu Bloomberg informovali, že Pelosiová má prísť o 22:20 miestneho času súkromným lietadlom na letisko Songšan v Tchaj-peji (hlavné mesto Taiwanu), kde sa nachádza aj vojenská základňa. Teda približne o 16:20 nášho času.

Čína napína svaly

Čínskych dovolenkárov medzitým vydesil dlhý rad tankov, ktorý sa presúval po pláži v čínskej privincii Fu-ťien nachádzajúcej sa niečo vyše sto kilometrov od Taiwanu. Fu-ťien je najbližší bod čínskeho územia k tomuto ostrovu. Zábery manévrov pôvodne odvysielala čínska televízia.

V rovnakej oblasti, priamo vo vyše 5-miliónovom meste Sia-men, bolo vidieť desiatky dislokovaných vojenských vozidiel a tankov.

Portál Business Insider medzičasom informoval o tom, že čínske ozbrojené sily zverejnili na sociálnej platforme WeChat prezentáciu svojich vojenských kapacít. Na publikovaných záberoch vidieť jednotky námorníctva, letectva, ale aj pozemných síl v akcii proti bližšie neurčenému protivníkovi. Video však nemusí súvisieť s Pelosiovej návštevou, keďže sa dátumovo zhoduje s 95. výročím Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.