1. augusta, 18:13

Pelosiová podľa médií mieri na Taiwan. USA k ostrovu presúvajú svoje vojenské lode

Pelosiová podľa médií mieri na Taiwan. USA k ostrovu presúvajú svoje vojenské lodePredsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová počas prejavu na klimatickom summite COP26 OSN v Glasgowe 9. novembra 2021. Foto: TASR/AP

Šéfka dolnej komory amerického Kongresu Nancy Pelosiová navštívi počas svojej ázijskej cesty aj Taiwan. A to aj napriek dôrazným varovaniam zo strany Číny, ktorej prezident pred pár dňami hovoril o zahrávaní sa s ohňom. S odvolaním sa na zdroj z taiwanskej vlády a „vysokopostavený americký zdroj“ o návšteve informovala stanica CNN a ďalšie zdroje.

Pelosiová má podľa japonskej agentúry Kjódo, ktorá sa odvoláva na taiwanské médiá, na ostrov priletieť v utorok večer, pričom v stredu by sa mala stretnúť aj s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Demokratická politička by sa tak stala najvyššie postavenou Američankou, ktorá by Taiwan od začiatku tohto storočia navštívila. Návštevu Pelosiovej avizujú aj taiwanské zdroje. „Podľa mojich zdrojov príde predsedníčka Pelosiová do Tchaj-peju zajtra večer,“ napísala v pondelok miestna novinárka Liu Tching-tchingová.

Podľa japonského portálu Nikkei Asia presúvaju Spojené štáty k Taiwanu časť svojich síl vrátane lietadlových lodí a veľkých lietadiel. Nikkei dodáva, že v blízkosti ostrova teraz operuje lietadlová loď USS Ronald Reagan, ktorá sa nachádza v Juhočínskom mori, a obojživelné útočné lode USS Tripoli a USS America, ktoré sú primárne nasadené pri Japonsku. Ďalšie armádne plavidlá sú v prípade potreby pripravené pri Havaji.

Tvrdé varovanie Si Ťin-Pchinga

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.