1. augusta, 15:31

Začína sa ďalší ročník Pochodu Vrba-Wetzler Memoriál. Pripomína útek Židov, ktorí svet oboznámili s holokaustom

Začína sa ďalší ročník Pochodu Vrba-Wetzler Memoriál. Pripomína útek Židov, ktorí svet oboznámili s holokaustomFoto: Facebook/Vrba Wetzler Memorial

V pondelok sa po dvojročnej covidovej prestávke začína ďalší – v poradí už siedmy – ročník Pochodu Vrba-Wetzler Memoriál. Má za cieľ upriamiť pozornosť na zásluhy slovenských Židov Rudolfa Vrbu (Waltera Rosenberga) a Alfreda Wetzlera, ktorí počas druhej svetovej vojny podali svetu správu o zverstvách holokaustu.

Pochod začínajúci sa v bývalom koncentračnom tábore v Osvienčime kopíruje zhruba 130 kilometrov dlhú trasu, ktorou za dramatických okolností v apríli 1944 dvojica úspešne ušla na Slovensko do obce Skalité. Na pochode sa zúčastnia viac ako štyri desiatky ľudí.

Účastníci pochodu budú putovať od pondelka z väčšej časti po území Poľska smerom k hranici so Slovenskom. Trasa pochodu, ktorý organizuje česká a slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ) v spolupráci s iniciátorom projektu Fedorom Gálom, sa opiera o opisy úteku v dvoch knihách samostatne publikovaných Wetzlerom a Vrbom.

V sobotu 6. augusta o deviatej hodine ráno sa účastníci presunú na poľsko-slovenskú hranicu v Zwardoni, kde sa uskutoční spoločné stretnutie pri pamätníku pochodu. Dielo vytvoril slovenský sochár Fero Guldan, ktorý ho osobne osadil pri prvom pochode v roku 2014.

Posledný úsek na slovenskej strane účastníci absolvujú prevažne vlakom, rovnako ako to takmer 80 rokov dozadu urobili Vrba a Wetzler. Po príchode do Žiliny sa všetci zhromaždia v Pamätnej izbe venovanej obom hrdinom, kde bola spísaná ich Správa. Pripomíname, že na jej motív vznikol pred dvomi rokmi rovnomenný historický film slovenského režiséra Petra Bebjaka.

„Vo večerných hodinách sa v Neologickej synagóge v Žiline uskutoční stretnutie pre verejnosť, na ktorom budú mať účastníci možnosť reflektovať svoje zážitky z pochodu, a kde bude odovzdaná plaketa VWM. Súčasťou večera bude koncert k Vrba-Wetzler Memoriálu 2022: predstaví sa Vám vo Viedni pôsobiaci harfista výnimočného formátu, rodák zo Žiliny, Michal Matejčík,“ uzatvárajú organizátori v tlačovej správe.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.