31. júla, 09:49

Katolíci plnia v Číne rôzne roly. Napríklad zasahujú proti svojim biskupom a cirkvi

Katolíci plnia v Číne rôzne roly. Napríklad zasahujú proti svojim biskupom a cirkviJohn Lee je bývalý policajt a dnes najvyšší predstaviteľ v Hongkongu. Ako svoju vieru uviedol, že je katolík. Foto: wikimedia

O povážlivom stave náboženskej slobody, väznených biskupoch a perzekvovaných kresťanoch v Číne vo svojej pravidelnej nedeľnej rubrike píše riaditeľ Úradu splnomocnenca vlády pre slobodu vierovyznania Michal Považan.

V Číne sú viacerí katolícki biskupi väznení alebo držaní v domácom väzení.  Príkladom je biskup zo Süan-chua Agostina Cui Taia (72), ktorý od roku 2007 skončil niekoľkokrát na kratšie či dlhšie obdobie vo väzení a teraz je opäť vo väzbe na neznámom mieste. Iný biskup Sin-ťiang Joseph Zhang Weizhu bol uväznený 21. mája 2021 a odvtedy je zadržiavaný na neznámom mieste. Biskup z Wenzhou Peter Shao Zumin bol zatknutý 21. apríla 2022, biskup Zhengding Giulio Jia Zhiguo 15. augusta 2020. Pomocný biskup zo Xiapu-Mindong Vincenzo Guo Xijin bol prinútený orgánmi zmeniť bydlisko a musel sa vzdať akéhokoľvek úradu.

Veľké znepokojenie vyvolalo uväznenie biskupa zo Šanghaja Taddeo Ma Daqino, ktorého čínske úrady síce prepustili v deň jeho biskupskej vysviacky v roku 2012, ale vzápätí ho opäť zadržali za to, že sa dištancoval od Vlasteneckého združenia čínskych katolíkov. Vlastenecké združenie čínskych katolíkov je hlavný nástroj, ktorým čínsky režim riadi cirkev. Biskup je odvtedy nepretržite v domácom väzení, a to napriek verejnému aktu podriadenosti, ktorý podpísal v roku 2015.

Samostatným prípadom je samotný kardinála Zen, biskup Hongkongu v rokoch 2002 až 2009, ktorého zatkli 11. mája tohto roku, prepustili na kauciu a čaká na súdny proces za údajný priestupok proti národnej bezpečnosti a tajnú dohodu s ozbrojenými silami.

Počas uplynulých rokov vatikánske úrady nevydali žiadne verejné vyhlásenie, aby boli zrušené obmedzenia pre týchto biskupov, ako aj pre mnohých kňazov a veriacich, ktorých postihol rovnaký osud v Číne a Hongkongu. Za tento postoj bol Vatikán ostro kritizovaný. Okrem iných aj ústami kardinála Zena. Medzi Čínou a Svätou stolicou existuje od 22. októbra 2018 „dočasná a tajná“ dohoda o menovaní biskupov, s trvanlivosťou dva roky,  ktorá bola obnovená 22. októbra 2020 a teraz sa opäť blíži termín jej vypršania resp. obnovenia.

Ponúka sa preto možnosť na jej zhodnotenie. Napokon, veľa k téme povedal nedávno aj pápež František.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.