30. júla, 07:02

Britský konzervatívec Ed West: Z Ameriky preberáme každú idiotskú myšlienku

Britský konzervatívec Ed West: Z Ameriky preberáme každú idiotskú myšlienkuEd West. Reprofoto: YouTube

Politickou udalosťou leta je výber nového britského premiéra. Súčasný predseda vlády Boris Johnson rezignoval, keď sa už jeho škandály a vykrúcanie stali pre vládnucu Konzervatívnu stranu neúnosné. Nezdá sa ale, že by nový premiér mal jej problémy vyriešiť. Konzervatívci, známi aj ako toryovci, sú pri moci už dvanásť rokov, vyhrali štvoro volieb za sebou, posledné v roku 2019 s historickou väčšinou. Napriek tomu je rad ich voličov sklamaný. Majú pocit, že konzervatívci svoje obdobie pri moci premárnili, krajina sa nikam neposunula a najrôznejšie krízy sa len zhoršujú. Jedným z nich je aj Ed West, konzervatívny komentátor a historik, ktorý sa preslávil svojimi pesimistickými postrehmi ohľadom budúcnosti Konzervatívnej strany i samotnej Británie.

Britský premiér Boris Johnson končí. Aký je jeho odkaz, ak nejaký má?

Najčastejší názor je, že išlo o premárnenú príležitosť. Je veľa vecí, ktoré potrebujú reformu. Mohol veľa urobiť, pretože mal najväčšiu parlamentnú väčšinu od roku 1987 a mohol naozaj zmeniť krajinu viac konzervatívnym smerom. Moja hlavná kritika Johnsona a konzervatívcov sa týka toho, že nemajú žiadnu víziu. Ak by ste na začiatku ich vlády upadli do kómy a prebudili sa teraz, nespoznali by ste, kto celý čas vládol. Blair aj Thatcherová zmenili krajinu na svoj obraz, či sa vám to páči, alebo nie. Boris mohol niečo vykonať, ale žiadny z veľkých odkazov labouristov nebol odvolaný, zrušený. Zariadil brexit, nech to znamená čokoľvek. Nikto presne nevie, čo to obnáša. Predpokladám, že brexit bude sklamaním pre mnohých ľudí. Jeho hlavným dôvodom bola imigrácia, ale tá je teraz pod toryovcami na rekordnej úrovni. Takže jeho hlavný odkaz je, že zabránil tomu, aby sa Jeremy Corbyn dostal k moci. Corbyn bol na Britániu príliš ľavicový a bolo by to vážne, keby bol zvolený.

Prispela k Johnsonovým problémom aj jeho osobnosť?

Vo všetkom, čo robil, bolo množstvo drámy. Mal svoj vlastný dvor plný drámy a intríg. Ľudia si myslia, že jeho najnovšia žena mala veľa vplyvu na jeho politiku. Táto rivalita medzi dvoranmi zabránila tomu, aby sa niečo naozaj posunulo vpred. Takže je to vlastne dosť neuspokojivý odkaz. U verejnosti bol dosť populárny. Mali ho radi, ale on bol neustále neúprimný. Klamal naozaj o hlúpostiach. Opakovane klamal takmer o čomkoľvek. Nakoniec to bolo neúnosné. Väčšinou nejako prijmeme, že politici sú neúprimní, ale u neho tie klamstvá boli takmer patologické. Žiadny z kandidátov na premiéra ale nemá jeho príťažlivosť pre verejnosť. Takže si myslím, že konzervatívci budú mať naozaj problém byť znovu zvolení.

Kandidáti zostali dvaja. Bývalý minister financií Rishi Sunak a ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. Nemyslíte si, že by jeden z nich mohol priniesť nejakú skutočnú zmenu?

Ani jeden z nich nie je ideálny. Rishi Sunak viedol niekoľko rokov ministerstvo financií. Mierime do skutočnej ekonomickej krízy. Možno nie do krízy, ale do naozaj hlbokej recesie. Všetci už majú problém vyjsť so svojimi príjmami a niekoľko ďalších rokov bude zlých. Ako minister financií za to nesie zodpovednosť, aj keď za to nutne nemôže. Veľa vecí bolo mimo jeho kontroly. Máme celosvetové problémy so zásobovaním pre koronavírus a ruskú inváziu. A ľudia o niečo schudobnejú. Je tu aj veľká nespokojnosť s ministerstvom financií. Británia nie je schopná čokoľvek postaviť alebo vytvoriť, pretože financie vždy veľmi krátkozrako šetrila. V Británii nám naozaj chýba dlhodobé uvažovanie.

A Liz Trussová?

Je divná. Možno sa to zmení, ak bude zvolená. Je favoritkou, členovia strany ju chcú. Ale pôsobí divne, je to celkom zvláštna osoba. Ak sa pozriete na videá s ňou, vyzerá veľmi neprirodzene a divne. Má tiež zvyk opakovane sa obliekať ako Thatcherová. Je to ako cosplay [costume play, kostýmová hra, vžívanie sa pomocou kostýmov do fiktívnych aj historických postáv, pozn. red.]. Je to celkom zvláštne. A dokonca niektoré jej maniere sú divné. Neviem, ako to zapôsobí na stranu. Je zaujímavá v tom zmysle, že bola liberálna demokratka. Takže jej politické názory pôvodne neboli príliš konzervatívne. Je to libertariánka. Chcela zrušiť monarchiu, čo je v Británii celkom excentrické. Pochádza z labouristickej rodiny. Je neobvyklé, že ľudia z ľavicových rodín skončia u konzervatívcov. Je viac populárna na straníckej pravici, medzi brexitovými elementmi, hoci hlasovala za zotrvanie v EÚ. Rishi je zasa populárny medzi centristickými elementmi, aj keď hlasoval za odchod. Takže si vlastne vymenili pozície. Trussová je v množstve sociálnych otázok veľmi liberálna. Chce dereguláciu, je pre život v štýle Uberu, pre svet, v ktorom dominujú appky, lacní vodiči a mestský život. Sociálni konzervatívci sú jej názormi zdesení.

Ako to, že vedie medzi straníkmi?

Neviem. Členovia strany sú pre mňa záhadou. Zdá sa, že preferujú Trussovú, čo mi príde zvláštne. Rishi bol jednu dobu populárny. Má uznanie. Ale sú tu isté otázky ohľadom jeho charakteru. Pochádza z veľmi privilegovaného prostredia a zdá sa, že veľmi zle prijíma kritiku a zle na ňu reaguje, čo nie je ideálna charakteristika lídra. Niektorí sa boja, že bude ako predchádzajúca premiérka Theresa Mayová, nedokáže inšpirovať a urobiť správne rozhodnutia. Boris mal rovnaký problém, nedokázal sa rozhodnúť. Je tu všeobecný pocit, že politika v Británii už nepriťahuje tých najtalentovanejších. Byť poslancom nie je dobre platená práca, navyše s nízkym statusom. Všetci vám oznamujú svoje názory, ale sám veľa nezmôžete. Takže ich kvalita upadla aj medzi toryovcami. Stratili veľa ľudí, ktorí hlasovali za zotrvanie v EÚ. Jediní, ktorým bolo dovolené zotrvať na vrchole, sú tí, ktorí tvrdia, že zmenili názor.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.