Z požiaru v Českom Švajčiarsku sa zelení dogmatici nesmú vykrútiť

Daniel Kaiser
Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko. Foto: TASR/AP

Z požiaru v Českom Švajčiarsku sa zelení dogmatici nesmú vykrútiť

Požiar v Národnom parku České Švajčiarsko. Foto: TASR/AP

Nekontrolovateľný oheň v Národnom parku České Švajčiarsko je katastrofa, ktorá sa nemusela stať. Na také poznanie napríklad členov českej vlády zatiaľ čakáme. Namiesto toho sa celkom predvídateľne ozvali tí, ktorí aj tento požiar počítajú k následkom človekom zavineného globálneho otepľovania. Šéf Pirátov Ivan Bartoš písal v utorok o ohni, „ktorého šírenie je o to ľahšie, že je krajina vyprahnutá, ničí ju sucho a rôzne extrémne výkyvy počasia naviazané na zmenu klímy. Vplyv majú aj dozvuky podkôrnikovej kalamity”.

Krátkou vetou na konci vicepremiér pobavil. Vplyv podkôrnikovej kalamity a ľahostajný prístup správy národného parku k nej je pre tento požiar, samozrejme, zásadný.

Nikto, kto České Švajčiarsko a famózny pás od Medznej Lúky po Hřensko v posledných rokoch prešiel, asi nepochybuje, že Malinový lom, v ktorej začalo horieť, je experimentálny kus prírody. Správa parku ho prenechala podkôrnikom, takže extrémne výkyvy, extrémne nevýkyvy – to údolie so svojimi zoschnutými, neupravenými stromami a suchými konármi už nejaký čas predstavovalo hranicu čakajúcu na podpálenie. Či iskru v tomto úplne neschodnom teréne vykresal nejaký imbecilný turista, alebo k ohňu došlo samovznietením, to možno nikdy s istotou nebudeme vedieť, ale ono je to v istom zmysle jedno.

Daniel Kaiser

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]