29. júla, 12:47

Matovič po odchode Krúpu: Zrada je viac ako vernosť, nie fašisti, prachy sú podstatou

Matovič po odchode Krúpu: Zrada je viac ako vernosť, nie fašisti, prachy sú podstatouIgor Matovič. Foto: TASR/Jakub Kotian

Strana SaS verejne oznámila občanom, že je rozhodnutá položiť ďalšiu protikorupčnú, reformnú a proeurópsku vládu. Premiér Eduard Heger to skonštatoval na sociálnej sieti v reakcii na piatkovú tlačovú konferenciu liberálov. Ťažké srdce má na sulíkovcov opäť aj minister financií Igor Matovič.

„Dnešnú tlačovú konferenciu strany SaS hodnotím ako verejné oznámenie občanom, že strana SaS je rozhodnutá položiť ďalšiu protikorupčnú, reformnú a proeurópsku vládu. Toto je podľa môjho názoru stranícky egoizmus,“ uviedol Heger.

„Žijeme zvláštnu dobu obdivu charakteru ľudí, ktorí ho nemajú. Zrada je viac ako vernosť. Prachy viac ako poctivosť, a mafia robí aj nemožné, len aby sa vrátila k moci. Nekradneme, rozviazali sme ruky OČTK, podvodníkom s daňami ideme tvrdo po krku a vyberáme tak rekordné dane, a k tomu v nasledovných rokoch 26 miliárd eur len z európskych zdrojov. To je príliš veľké lákadlo pre podlých ľudí,“ reagoval zas Matovič.

„V tieni letných dní sa nenápadne zvádza kľúčový boj o charakter štátu. Vypustená hmla o fašistoch má za cieľ len odpútať pozornosť a vytvoriť ilúziu vznešených cieľov. Nie fašisti, prachy sú podstatou. Tak ako aj vždy pre nich boli,“ uzavrel minister financií.

SaS má posilu a predstavila vyjednávací tím

Pripomeňme, že Strana SaS na tlačovej konferencii oznámila vstup odídenca z OĽaNO Juraja Krúpu do klubu SaS. Zároveň predseda strany Richard Sulík informoval, že o novej koaličnej zmluve bude za stranu SaS vyjednávať tím zložený z Márie Kolíkovej, Branislava Gröhlinga a jeho osoby. Rozhodla o tom republiková rada strany. Vyjednávací tím zároveň dostal podmienku, aby súhlasil len s takou novou koaličnou zmluvou, z ktorej bude vyplývať, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) nebude členom vlády.

Prijatím uznesenia chcela SaS „spratať zo sveta špekulácie a dohady“. Sulík zopakoval dôvody na odchod Matoviča z vlády. Je to rozvrat verejných financií, schvaľovanie škodlivých vecí a znásilňovanie legislatívneho procesu. „Tento stav nie je ďalej únosný, a preto sme sa takto rozhodli,“ poznamenal Sulík. Hnutie OĽaNO podľa neho teraz stojí pred rozhodnutím, či uprednostní stranícky záujem alebo uprednostní záujem Slovenska pred menšinovou vládou.

Predseda SaS deklaroval, že strana je pripravená rokovať aj podpísať novú koaličnú zmluvu. Čo by v nej okrem odchodu Matoviča malo byť, Sulík nekonkretizoval. „O tom nebudeme verejne informovať pred tým, ako to budeme mať s nimi odrokované,“ podotkol. Nová koalícia by podľa Sulíka mala so cťou, odbornosťou, premyslenými a rozvážnymi rozhodnutiami dokončiť toto volebné obdobie.

Čo spustilo nezhody?

Koalícia prechádza krízou. Spor vo vláde sa vyostril potom, ako Národná rada prelomila veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri takzvanom protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča.

Liberáli vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú vypracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽaNO to odmieta. SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu.

(tasr/tod)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.