Skleníkové podmienky pre malých podnikateľov sa tento rok skončia. Vláda sa musí živnostníkmi zaoberať, aby ich rady nezriedil čerstvý vzduch po skončení protikoronovej pomoci.    

Prekvapený môže ostať človek, keď sa pozrie na to, ako sa v minulom roku, zasiahnutom pandémiou, vyvíjala podnikateľská aktivita na Slovensku. Opatrenia, ktoré postihli najmä malé firmy, napríklad v stavebníctve, cestovnom ruchu či reštauračnom biznise, dávali predpoklad, že mnohí s podnikaním nadobro skončia.

Keď sa pozrieme na sumárne čísla, takmer opak je pravdou. Vlani podľa databázy spoločnosti FinStat skončilo takmer 44-tisíc živnostníkov a samostatne zárobkovo činných osôb. Je to veľa alebo málo? Ide síce o desaťtisíce ľudí, ale iné desaťtisíce zas začali podnikať. Podľa štatistík pribudlo v tejto kategórii niečo vyše 45-tisíc subjektov. Nových živností bolo viac ako tých zaniknutých.

Podobne prekvapujúco vyzerá medziročné porovnanie. V roku 2019, keď sa o hroziacom koronavíruse ešte nevedelo, ich zaniklo o 4-tisíc viac ako vlani. A zároveň sa ich vytvorilo o pár stoviek viac.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.