27. júla, 15:32

Riešenie klimatickej krízy? Stavať jadrové elektrárne a bombardovať Čínu

Riešenie klimatickej krízy? Stavať jadrové elektrárne a bombardovať ČínuChladiaca veža v Mochovciach. Foto: Henrich Mišovič/TASR

Stalo sa už tradíciou, že príde horúce leto a spravodajstvo nás zásobuje požiarmi z celého sveta. Tentoraz však oheň dorazil aj do nášho regiónu. V susednom Česku vzplanulo niekoľko hektárov lesa. Vyšlo k nemu vyše 400 hasičov, dym bol cítiť až v Prahe. To zase vyšponovalo diskusiu o globálnom otepľovaní a klimatickej zmene do hysterických výšin.

Odložme na chvíľu bokom spory o to, či sa otepľuje, o koľko sa otepľuje, či je na vine človek a či ide o existenčnú katastrofu, alebo skôr drobnú nepríjemnosť. Pripusťme, že sa klíma mení a nejaký diel viny má aj človekom vypúšťaný oxid uhličitý. Potom sa ale musíme pýtať, prečo zelené hnutie a jeho spojenci robia všetko pre to, aby snahu o zníženie CO2 úspešne sabotovali.

Aj keď práve neprepadáme klimatickej hystérii, je potrebné pripustiť, že environmentálna politika v rozumných medziach je žiaduca. Chceme odovzdať krásnu krajinu budúcim generáciám v čo najlepšom stave. Technológie a niektoré regulácie smerujúce k čistejšiemu vzduchu sú vítané. Vraj vec, ktorá by najviac zarazila cestovateľov časom, by bol hrozný smrad tiahnuci sa z veľkých miest. Znečistenie bolo všeobecné.

Zvlášť Londýn býval svojím smogom preslávený. Pri bezvetrí mesto zahalila hustá hmla z komínov a tovární s vážnymi zdravotnými dôsledkami. V decembri 1952 Londýn zasiahol „veľký smog“, pred ktorým sa nedalo skryť ani vo vnútorných priestoroch. Podľa niektorých odhadov na jeho následky zomrelo až 4 000 ľudí. Zákony o ochrane ovzdušia z rokov 1956 a 1968 tento problém vyriešili. Alebo stačí zájsť do akéhokoľvek mesta, ktoré nemá západné štandardy ochrany ovzdušia, napríklad do Káhiry alebo Dillí, aby človek ocenil relatívnu čistotu európskych miest.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.