28. júla, 09:32

Kriminalita na Ukrajine vplyvom emigrácie klesla, na okupovaných územiach však stúpa počet vrážd a krádeží áut

Kriminalita na Ukrajine vplyvom emigrácie klesla, na okupovaných územiach však stúpa počet vrážd a krádeží áutPolicajti si prezerajú škody po ruskom streľovaní na tržnici v ukrajinskom meste Charkov. Foto: TASR/AP

Zatiaľ čo výrazný odliv obyvateľov priniesol zníženie počtu zločinov na Ukrajine, okupované územia hlásia nárast kriminálnej činnosti. Hrozbou sú aj neregistrované zbrane.

Ukrajinská polícia aj počas vojny dokumentuje porušenia zákona a vedie štatistiky o poklese či náraste. Zatiaľ čo v prvom polroku klesla kriminalita o štvrtinu, z území okupovaných ruskou armádou neprichádzajú dobré správy.

Ako informoval vedúci odboru kriminálneho vyšetrovania Vadym Džubynskyj, úroveň tých najťažších zločinov zostala medziročne stabilná. Zo zvýšenia počtu vrážd a krádeží áut viní tie oblasti, v ktorých v súčasnosti úradujú okupačné vojská. Výrazným spôsobom vzrástol počet krádeží áut, konkrétne až o 86 percent, ako informuje portál Ukrajinska pravda.

Všeobecný pokles kriminality pripisuje Džubynskyj hlavne migrácii ľudí, ktorí sa dali do pohybu nielen v rámci Ukrajiny, ale hlavne smerom do zahraničia. Okrem masového odlivu ľudí pomohli obmedziť množstvo zločinov aj domobrany a reštriktívne opatrenia.

V súvislosti s kriminalitou vedúci kriminalistov Džubynskyj upozorňuje aj na veľké počty neregistrovaných strelných zbraní, ktoré sa vplyvom vojnového konfliktu dostávajú do krajiny a neskôr končia aj mimo bojiska. V policajných zápisniciach sa často takéto zbrane ocitnú prvýkrát v súvislosti so spáchaným zločinom, uzatvára Ukrajinska pravda.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.