1. augusta, 00:44

Komu zlomí jeseň krk

Komu zlomí jeseň krkFoto: Martin Baumann/TASR

Hoci prázdninová cvičná úloha znie, či sa dá vládnuť bez SaS, na jeseň môže otázka znieť, ako vyzerá vládnutie bez OĽaNO. Matoviča čakajú dve skúšky zároveň: liberáli v celoštátnej politike a Smer v regiónoch.

Koaličná kríza sa vyvíja presne tak, ako sme čakali. Matovič za Sulíkom nevyronil ani slzu, postupne chce vyskúšať všetky možnosti, ako vládnuť bez SaS. Napokon sú len dve. Získa nimi (v priaznivom prípade) pár mesiacov, potom sa reč opäť vráti k predčasným voľbám. Heger nemá na hru karty, Kollár čaká, čo bude, a snaží sa priložiť ruku k dielu (rozširovanie poslaneckého klubu). Nerastie význam silných hráčov (Matovič, Kollár), ale tých najslabších ohniviek v reťazi (Krúpa).

Lenže nič z toho (ani tesná väčšina, ani menšinová vláda) nemôže byť dlhodobým riešením. Veď si len predstavte jednoduchú úvahu: koalícia Matoviča a Kollára by ponúkla povedzme rezort hospodárstva Tomášovi Tarabovi. Jeho sila v parlamente je rovnaká, akú má Remišová, politicky to logiku dáva, inak to fungovať ani nemôže. Ale reakcia zvyšku koalície aj médií bude presne opačná a prudko hysterická. Bez ohľadu na to, či by sa ministrom stal Taraba osobne alebo nejaký jeho Doležal. Najmä ak by si Taraba alebo jeho nominant trúfol na čo i len trochu orbánovskú líniu voči Rusku.

Koalícia skrátka trpí Parkinsonom, trasie sa a snaží sa rozpamätať na svoju mladosť: prečo to vlastne vznikla pred dvomi rokmi.

Lenže vládnej koalícii môže zlomiť krk ešte niečo iné. Jesenné voľby.

Budeme voliť starostov, primátorov a županov plus všetky komunálne a regionálne zastupiteľstvá. A hoci kandidátky a kandidatúry ešte nie sú uzavreté, už dnes je jasných niekoľko vecí.

Po prvé, trápenie kandidátov OĽaNO.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.