26. júla, 11:03

Zelenskyj zrejme odobral občianstvo Kolomojskému, oligarchovi, ktorý mu pomohol do kresla

Zelenskyj zrejme odobral občianstvo Kolomojskému, oligarchovi, ktorý mu pomohol do kreslaIhor Kolomojskij. Foto: reprofoto YouTube

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrejme odobral občianstvo svojmu dlhoročnému spojencovi, oligarchovi Ihorovi Kolomojskému. Existujú najmenej dve interpretácie, prečo sa tak malo stať, pričom jedna z nich môže vyústiť až do jeho uväznenia. Miliardár sa v nedávnej minulosti vyjadril pomerne rázne v prospech Ruska.

Ukrajinský oligarcha Ihor Kolomojskij, kedysi považovaný za najmocnejšieho podnikateľa v tomto štáte, bol podľa niektorých ukrajinských a zahraničných médií a viacerých najvyšších predstaviteľov a politikov zbavený ukrajinského občianstva.

Informáciu priniesol portál Ukrayinska pravda s odvolaním sa na svoje zdroje z administratívy prezidenta Volodymyra Zelenského. Udialo sa tak ešte minulú stredu.

Krátko po zverejnení správy na internet unikla fotografia, ktorá sa javila ako návrh prezidentského dekrétu. Dokument z pondelka minulého týždňa odoberá ukrajinské občianstvo až desiatim ľuďom vrátane Kolomojského. Zelenského podpis však na dekréte chýba.

Okrem spomínaného Kolomojského sa na zozname nachádza aj prokremeľský poslanec Vadym Rabinovič a poslanec Ihor Vasyľkovskij, ktorý v parlamente zastupuje Zelenského stranu Sluha ľudu.

Tomu, že ide o relevantný dokument, napovedá viacero skutočností. Podľa webu Kyiv Independent ho na sociálnej sieti zdieľal aj Serhij Leshchenko, poradca náčelníka štábu prezidenta Zelenského. Leshchenko pre redakciu potvrdil, že Zelenskyj rozhodnutie skutočne podpísal.

Rovnako treba spomenúť, že podnikateľovi Hennadijovi Korbanovi, ktorého meno takisto figurovalo na zozname, už colníci medzičasom pri pokuse prekročiť ukrajinsko-poľskú hranicu zhabali pas. Korban preto apeloval na hlavu štátu, aby „nedorozumenie vyriešil“.

Problém s dvojitým občianstvom či umožnenie stíhania?

Dôvodom zavedenia takéhoto postupu bolo podľa zverejneného návrhu dvojité občianstvo vymenovaných osôb. Ak totiž ukrajinský občan získa zahraničný pas, musí prísť o svoje ukrajinské doklady, keďže štát držbu dvojitého občianstva neumožňuje. Presný proces, ktorým ukrajinský občan príde o pas, však nie je stanovený.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.