23. júla, 09:15

Castrova dcéra bojuje za manželstvá homosexuálov. Kubu čaká referendum

Castrova dcéra bojuje za manželstvá homosexuálov. Kubu čaká referendumLGBTQ pochod v Havane. Foto: archív.

Na Kube bude 25. septembra referendum o tom, či krajina prijme nový zákon o rodine. Ten by po prvý raz riešil legalizáciu homosexuálnych manželstiev a adopcie detí takýmito dvojicami. Agendu presadzuje Mariela Castrová, dcéra bývalého prezidenta a revolučného lídra Raula Castra.

Aktivisti LGBTQ a nová generácia kubánskyh komunistov sa pokúsili presadiť uzatváranie homosexuálnych manželstiev do novej kubánskej ústavy už v roku 2019. Pre silný odpor niektorých cirkví a konzervatívnych skupín bol návrh napokon stiahnutý.

Začiatkom tohto roka kubánske úrady iniciovali stretnutia s občanmi a celoštátnu verejnú diskusiu, ktorá má získať širšiu podporu pre sporný zákon. Na Kube majú síce cirkvi a konzervatívne politické sily obmedzené postavenie, no agenda LGBTQ je sporná aj v komunistickej strane a najmä v kubánskej spoločnosti.

Mariela Castrová, riaditeľka Národného centra pre sexuálnu výchovu a hlavná postava novej agendy, pripúšťa, že návrh je v spoločnosti prijímaný ťažko a kontroverzne, no vníma ho ako pokračovanie revolučnej socialistickej politiky Kuby.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.