25. júla, 06:21

O plynovej kríze sa už rozhodlo

O plynovej kríze sa už rozhodloNa snímke dvaja mladíci na paddleboarde v Baltskom mori pri západe slnka v blízkosti pevniny a plynovodu Nord Stream 1 v meste Lubmin v Nemecku 20. júla 2022. Foto: TASR/AP

Uhol pohľadu: najlepším liekom na nedostatok sú vysoké ceny. Aké jednoduché. Najrýchlejším spôsobom, ako vyrobiť nedostatok, je znížiť ceny. Aké jednoduché a logické.

Keď dopyt prevyšuje ponuku, cena rastie. Keď ponuka prevyšuje dopyt, cena klesá. Keď cena rastie, rastie ponúkané množstvo a klesá dopyt. Keď cena klesá, klesá ponúkané množstvo a rastie dopyt. Tá najlogickejšia možná zákonitosť; automatický jav, s ktorým každý podnikateľ a obchodník žije v symbióze, je s ním zrastený, je automatickou súčasťou jeho vnímania života.

Politickí reprezentanti nie sú podnikatelia ani obchodníci. Ten najhorší možný nápad, aký by Európa a svet mohli mať v okamihu, keď si svojou vlastnou vinou a príklonom k zelenej a Green Dealu naordinovali nedostatok energií a ich nezmyselne vysoké ceny, by bolo ceny energií zregulovať, zadotovať, zastropovať. Umelé zníženie ceny by okamžite znížilo ponuku a, naopak, zvýšilo dopyt. A vznikol by fyzický nedostatok rádovo vyšší ako pred reguláciou ceny.

A presne toto svet robí. Už sa začína hovoriť o zastropovaní cien ropy na svetových trhoch. Rusko na to úplne ekonomicky logicky a predvídane zareagovalo výrokom podpredsedu ruskej vlády Alexandera Novaka, že pokiaľ padne rozhodnutie o cenovom strope na ropu, Rusko túto surovinu prestane na svetový trh dodávať. Teda ropa začne chýbať.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.