22. júla, 12:28

Heger nevylúčil menšinovú vládu, chce však štvorkoalíciu

Heger nevylúčil menšinovú vládu, chce však štvorkoalíciuEduard Heger. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Je dôležité dokončiť volebné obdobie v štvorkoalícii. Do tohto scenára vyriešenia vládnej krízy vkladá premiér Eduard Heger celé svoje úsilie. Povedal to po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. Nevylučuje menšinovú vládu, ale nechce s týmto scenárom pracovať. Je podľa neho dôležité pripraviť Slovensko na ďalšie voľby tak, aby aj po nich zostavovali vládu demokratické strany. Zdôraznil, že koaličný spor je zhmotnený len do osoby lídra OĽANO Igora Matoviča a do prieskumu, z ktorého vyplynula jeho nepopularita.

„Som otvorený akémukoľvek riešeniu, ktoré pomôže štvorkoalícii, aby dokončila toto volebné obdobie,“ povedal premiér s tým, že sa zaoberá aj ďalšími alternatívami, pričom za realistický označil aj scenár menšinovej vlády. „Rozprávali sme sa o tomto, momentálne neviem nič garantovať,“ odpovedal na otázku, či vedel hlave štátu garantovať, že by po odchode SaS mala vláda podporu v parlamente.

Spor sa podľa premiéra spustil prieskumom popularity, z ktorého vyšiel Matovič ako najnepopulárnejší politik. Zdôraznil, že v demokratických krajinách by nemali určovať zostavenie koalície prieskumy popularity a preferencií. „V demokratických krajinách majú o tom rozhodovať voliči vo voľbách, v ktorých dávajú mandát na štyri roky,“ povedal s tým, že na to treba pamätať, ak chceme demokraciu posilňovať. Voliči tiež vo voľbách podľa neho rozhodujú, kto koalíciu zostaví.

Premiér dodal, že protiinflačný balík bol dohodnutý tak, že bude mať podporu troch koaličných strán. Šéf SaS Richard Sulík podľa Hegera povedal, že nemá problém, aby balík prešiel s podporou opozície. To teda nemal byť dôvod na odchod Matoviča.

Najbližšie týždne do konca leta chce premiér využiť na rokovania s partnermi. „Očakávam, že finálne rozhodnutie bude zrejme padať v posledné dni a posledné hodiny,“ doplnil.

Foto: Jaroslav Novák/TASR

Prezidentka: riešením je aj výmena ministrov

Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s Hegerom uviedla, že očakáva skoré vyriešenie koaličnej krízy a kroky na zabezpečenie stability vlády. Výmenu ministrov označila za jednu z možných alternatív riešenia krízy.

Vládna kríza nie je podľa nej následkom náhody. „Nie je to vírus, je to dôsledok veľmi konkrétnych udalostí, krokov a vyjadrení, ktorých podcenenie viedlo k tomu, že sme v situácii, že náš štát čelí veľkým vonkajším problémom a zároveň vnútornej nestabilite a nejasnému vývoju,“ vyhlásila hlava štátu.

Pellegrini: Premiér priznal, že na koaličnú krízu nemá politické riešenie

Heger podľa predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho potvrdil, že je neexistujúcim premiérom a na koaličnú krízu nemá žiadne politické riešenie a že je pripravený stáť aj na čele vlády s podporou fašistov. „Heger sa dnes namiesto priznania si zodpovednosti opäť nezmyselne rozplýval nad údajne skvelými výsledkami rozpadajúcej sa vládnej koalície,“ poznamenal Pellegrini.

Problémom ministra financií a lídra OĽANO Igora Matoviča podľa Hlasu-SD nie je nepopularita v prieskumoch verejnej mienky, ako tvrdí premiér, ale jeho fatálne zlyhania. „Matovič je nekompetentný klamár, ktorý nabúral základný chod štátnych inštitúcií, vyhodil z okna miliardy eur na svoje ‚atómovky‘ a spravil zo slovenskej politiky jednu žumpu, plnú lží a nenávisti,“ podotkol Pellegrini.

Tvrdí, že premiér to nechce alebo nemôže vidieť, preto sa zjavne pripravuje na ďalšiu vládu s fašistami. „Pre oboch týchto pánov je ich vlastná stolička najvyššou politickou prioritou a nemajú žiadne morálne ani politické zábrany, aby sa na nich udržali za každú cenu,“ uzavrel líder Hlasu-SD.

Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu. Sulík sa už v tejto súvislosti stretol s premiérom. Heger vyzval SaS, aby urobila krok späť. Obe strany ďalej trvajú na svojich stanoviskách, predčasné voľby nateraz odmietajú.

(tasr, ste)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.