21. júla, 18:29

Ďalší európsky premiér padol, Taliansko čakajú predčasné voľby

Ďalší európsky premiér padol, Taliansko čakajú predčasné voľbyMario Draghi. Foto: TASR/AP

Taliansky prezident Sergio Mattarella podpísal vo štvrtok dekrét o rozpustení parlamentu a po rezignácii premiéra Maria Draghiho tak otvoril cestu predčasným parlamentným voľbám. Veľkou otázkou talianskych volieb bude, či dôjde k zmene politiky voči Rusku.

„K tomuto rozhodnutiu viedla súčasná politická situácia,“ skonštatoval Mattarella v krátkom televíznom vystúpení. Draghi sa rozhodol druhýkrát v rýchlo slede odstúpiť po tom, čo sa tri veľké strany vládnej koalície – Liga Mattea Salviniho, Forza Italia Silvia Berlusconiho a Hnutie piatich hviezd – v stredu v Senáte nezúčastnili na hlasovaní o dôvere Draghimu.

Mattarella sa ešte v priebehu štvrtka stretne s predsedom Poslaneckej snemovne Robertom Ficom a predsedníčkou Senátu Elisabettou Casellatiovou, aby sa dohodli na konkrétnych krokoch pri rozpustení parlamentu.

Predčasné parlamentné voľby by sa mohli podľa agentúry ANSA konať 25. septembra. Tento dátum sa spomínal už predtým, avšak vznikli obavy z kolízie volieb so židovským Novým rokom, ktorý sa začína západom slnka 25. septembra. Židovská obec však vo štvrtok vyhlásila, že nemá problém s konaním volieb v tento deň. Podľa úradu prezidenta ostanú súčasní členovia vlády zatiaľ vykonávať svoju funkciu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.