19. júla, 20:45

Václav Klaus: Na vojnu najviac doplatí Rusko. My sme v ukrajinskej pasci

Václav Klaus: Na vojnu najviac doplatí Rusko. My sme v ukrajinskej pasciVáclav Klaus. Foto: Adam Kuric

Veľký rozhovor s Václavom Klausom o vojne na Ukrajine, prečo sa Rusko nemôže spoliehať na Čínu a prečo ide o zástupnú vojnu Ruska a Západu. Bývalý český prezident spomína na neverejné kľúčové jednanie hláv štátov na samite NATO v Bukurešti a hovorí o tom, prečo sa európske štáty nedokážu presadiť voči zahraničnej politike USA. Otázky kladie Jaroslav Daniška.

Pán prezident, vaše myslenie o vojne na Ukrajine, myslím, charakterizujú dve línie, dva výroky. Po začiatku vojny, ktorú ste odsúdili, ste povedali, že „Rusku sa agresia nemôže oplatiť“. Zároveň vo vašom inštitúte hovoríte, že zámer západných štátov „pokračovať vo finančnej, humanitárnej, vojenskej a diplomatickej podpore a stáť na strane Ukrajiny tak dlho, ako bude potrebné“, je záväzok „síce smelý“, ale „v dôsledkoch nerozumný“. Rozoberme si to hlbšie. Čo znamená, že Rusku sa napadnutie Ukrajiny nemôže vyplatiť?

Po prvé, mám trochu strach o tomto komplexnom a mnohodimenziálnom jave predniesť jednu dve vety, ktorými to strašne sploštíme. Od 24. februára, ale aj predtým, som o tom napísal celý rad textov, a preto sa trochu bránim tomu nebezpečnému splošteniu. O tom, že sa to Rusku nemôže vyplatiť, som presvedčený ešte silnejšie, ako napovedá ten odkaz. Myslím si, že Rusko na túto vojnu doplatí najviac zo všetkých krajín sveta. A osoba, jednotlivec, ktorý na to doplatí najviac, bude priemerný normálny Rus. Nemyslím teda prezidenta Putina alebo vysokopostavené osoby. Rusko bude na desaťročia vyobcované z tej časti sveta, ktorá s napadnutím Ukrajiny zásadne nesúhlasí, a preto dopadne zle. Hovorím o dopadoch na životnú úroveň, bude vylúčené z najrôznejších svetových organizácií, preto na to najviac doplatí Rusko.

Tu musí padnúť námietka na Ukrajinu.

Ja by som o nej hneď hovoril. Ukrajina sa stane miláčikom všetkých svetových darcov, a keď nejako skončí táto vojna, tak sa tam pohrnú peniaze na znovuvybudovanie Ukrajiny, čo sa Rusku nestane. Okrem Ruska na to doplatia aj ďalšie povedzme hlúpe krajiny, ako sme trebárs my, ktorí sa do toho zaplietame.

K našim krajinám sa dostaneme za moment, ešte otázka k Rusku. Rusi sa spoliehajú, že touto vojnou sa končí doterajšia podoba globalizácie, a preto na to nemusia až tak doplatiť. S Čínou, Indiou, Iránom a štátmi BRICS predsa budú tvoriť demograficky silnejší blok, jeho hegemónom bude Čína, ekonomicky aj technologicky, bude to zároveň väčší trh, ktorý môže fungovať aj na kapitalistických princípoch a môže byť silnejší ako západný blok štátov. Vy ale hovoríte, že Rusi doplatia na vojnu, čo teda tomu ich očakávaniu protirečí?

Je to trošku chtění, aby to tak dopadlo. Nie som si istý tým, že takéto ideologické vysvetlenie vojny na Ukrajine môže byť rozhodujúcim. Viem, že Rusko teraz hrá kartu, že odmieta západný svet, západné „pokrivené“ hodnoty, chce vytvoriť „lepší“ svet a myslí si, že to bude robiť s tými ďalšími krajinami, ale neviem. Hypotéza rozdelenia dnešného globalizovaného sveta na dve od seba oddelené subčasti, kde na jednej strane bude Rusko, India a Čína a na druhej Západ, neviem, či tu nie je prianie otcom myšlienky. Na obidvoch stranách, v istom zmysle. Pozrite, Čína je opatrná, aby sa do toho príliš „namočila“, Čína je trpezlivá, robí si svoju politiku a nikam sa neponáhľa. Tým sa líši od všetkých ostatných. Ak si Rusko myslí, že sa môže úplne spoliehať na podporu Číny, tak sa trochu mýli.

Otázka k Rusku, vnútropoliticky: Tamojší režim výrazne posilnil prvky diktatúry od začiatku vojny, čo očakávate po vojne? Myslíte, že Rusko sa stane tvrdou diktatúrou alebo sa dokážu vrátiť k tej miere autoritárskeho režimu, aký mali pred vojnou?

To neviem, svet je vo všeobecnosti menej slobodný a menej demokratický aj bez rusko-ukrajinskej vojny, žijeme v post-demokratickom svete, čo by som dokázal povedať už pred desiatimi rokmi. Ale to, že svet vstupuje do post-demokratickej fázy, to neznamená, že by sa vracal späť ku komunizmu. A to sa v žiadnom prípade netýka ani Ruska.

Nikdy nezabudnem, ako som v roli predsedajúceho Európskej únie, je to asi 13 rokov späť, riadil EÚ-ruský samit. Rusi si to svojsky vychutnali, samit sa raz konal v EÚ a raz v Rusku, Rusi to zorganizovali v meste Chabarovsk na Ďalekom východe. Prezidentom bol vtedy Medvedev, pozerali sme cez obriu rieku Amur, Medvedev ukazoval, pozrite, tam je Severná Kórea, tam Čína a tak ďalej. Ruský prezident sa ma pýta: Boli ste niekedy v Severnej Kórei? Hovorím, samozrejme, že nie. On na to: Ja som tam bol a myslím si, že by bolo potrebné, aby každý ruský študent na týždeň išiel do Severnej Kórei, aby vedel, čo za hrôzu je ten komunizmus. Toto mi hovoril ruský prezident. Myslím si, že Rusko tak, ako si ho predstavujeme vrátane tých, ktorí komunizmus u nás nezažili, že by nečakali taký výrok od ruského prezidenta.

Čo tým chcete povedať?

Myslím si, že na komunizmus nikto v Rusku neprisahá, vynechajme zvyšky komunistickej strany. Rusko sa môže stať súčasťou dnešného autokratického sveta, ktorý klasickú demokraciu pochováva.

Vráťme pozornosť na západnú hranicu Ruska. Čo by pre vzťahy Ruska a Západu podľa vás znamenalo, ak by Rusi vojnu na Ukrajine vojensky vyhrali. To, samozrejme, skrýva podotázku, čo možno považovať za ruské víťazstvo.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.