18. júla, 14:04

Vysokých cien potravín by sme sa mali obávať viac ako drahého benzínu, tvrdí šéf gigantu BlackRock

Vysokých cien potravín by sme sa mali obávať viac ako drahého benzínu, tvrdí šéf gigantu BlackRockŠéf nadnárodnej spoločnosti BlackRock Larry Fink. Foto: Larry Fink/FB

Väčším problémom než drahá ropa sú rastúce ceny potravín. S týmto vyjadrením vyrukoval šéf spoločnosti BlackRock, ktorá spravuje finančné fondy a patrí medzi najvplyvnejšie globálne inštitúcie. Veľkým problémom je aj nárast cien hnojív a ďalších vstupov v poľnohospodárskej výrobe. Vo viacerých kútoch sveta je potravinová bezpečnosť ohrozená.

Ceny energií, benzínu a poľnohospodárskych vstupov na báze ropy po napadnutí Ukrajiny Ruskom rýchlo vystrelili nahor, pričom sankcie západných krajín tento rast taktiež podporili a udržiavali ceny ropy vysoko. Zasiahnutý bol však aj poľnohospodársky sektor. Ceny obilia a slnečnicového oleja prudko vzrástli, keďže Ukrajina patrí medzi významných poľnohospodárskych producentov a vývozcov.

Po dlhom období rastu a udržiavaní sa na vysokej úrovni začala tento týždeň cena ropy klesať. Dokonca bola dosiahnutá úroveň spred invázie a ropa Brent sa obchodovala pod psychologickou hranicou sto dolárov za barel. Obchodníci sa totiž pripravujú na prudký pokles spotreby, pričom panujú obavy z recesie. V nedeľu sa cena Brentu pohybovala na úrovni približne 101 dolárov za barel.

Inflácia cien potravín však podľa britského denníka Financial Times zostáva naďalej tvrdohlavo vysoká. Údaje o indexe spotrebiteľských cien v USA za jún ukazujú, že ceny múky medziročne vzrástli o takmer 20 percent a margarín vyskočil až o 34 percent.

Na Slovensku celková inflácia medziročne rástla už sedemnásty mesiac za sebou. V júni tohto roka sa dostala na maximum za posledných 22 rokov, a to na 13,2 percenta. Ceny potravín boli medziročne vyššie až o 18,7 percenta, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. Najviac išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec zhodne o 21 percent, mäsa o 19 percent, olejov a tukov dokonca o 47,2 percenta.

Ničí sa orná pôda a svetová potravinová bezpečnosť je ohrozená

Dramatický nárast cien ropy a nerastných surovín po ruskej invázii na Ukrajinu odvrátil pozornosť od dlhodobého a nebezpečnejšieho rastu cien potravín, varoval zakladateľ spoločnosti BlackRock Larry Fink. „Jediná vec, ktorej sa obávam a o ktorej sa málo hovorí, sú potraviny,“ povedal pre Financial Times. „Nie je to len problém inflácie. Sú tu aj geopolitické obavy, ktoré z toho vyplývajú,“ narážal Fink na problémy s potravinovým zabezpečením v chudobnejších, najmä afrických krajinách.

„Veľa hovoríme o cenách benzínu, pretože práve tie ovplyvňujú Američanov, ale väčším problémom sú potraviny,“ povedal Fink. „Na Ukrajine došlo k obrovskému zničeniu ornej pôdy…V celosvetovom meradle stúpli náklady na hnojivá takmer o 100 percent a tieto dodatočné náklady znižujú množstvo hnojív používaných v poľnohospodárstve. To poškodzuje kvalitu úrody na celom svete,“ upozornil šéf BlackRocku.

Nie je to len o cenách koncových produktov

Hoci sa nižšie ceny ropy začali premietať do cien na pumpách pre motoristov, spoločnosti vyrábajúce spotrebný tovar naďalej zaznamenávajú vysoké vstupné náklady, píše ďalej Financial Times. Platí to aj pre výrobcov hnojív. Akýkoľvek pokles ich cien príde pravdepodobne príliš neskoro na to, aby sa tohtoročná úroda potravín zvýšila.

Vplyv je podľa britského denníka obzvlášť nepriaznivý v Afrike, ktorá dováža veľkú časť obilia z Ukrajiny a zároveň produkuje vlastné potraviny. Ceny hnojív tam však vzrástli o 300 percent a podľa Africkej rozvojovej banky chýbajú kontinentu dva milióny ton potravín. Varuje, že napriek jej opatreniam na pomoc poľnohospodárom v hodnote 1,5 miliardy dolárov by celková produkcia mohla tento rok klesnúť o 20 percent.

Ministerka financií Spojených štátov Janet Yellenová v piatok uviedla, že svet čelí problému s globálnou potravinovou bezpečnosťou. Vyzvala tiež skupinu dvadsiatich najväčších ekonomík, aby urýchlene prijala opatrenia na riešenie krátkodobej krízy potravinovej bezpečnosti, ktorú zhoršila ruská vojna na Ukrajine. Žiadala tiež o zrušenie vývozných obmedzení a vyhýbanie sa vytváraniu zásob, ktoré narúšajú trh.

Rovnako aj Bill Gates, spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a známy filantrop, vyjadril nedávno podobné obavy. Zníženie dodávok pšenice, jedlých olejov a iných potravín spôsobené vojnou na Ukrajine podľa jeho slov ťahá ceny potravín nahor, čo zvýši podvýživu a nestabilitu v krajinách s nízkymi príjmami.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.