16. júla, 19:02

Szijjártó: Južnú hranicu Maďarska obliehajú nelegálni migranti. Správajú sa násilne a používajú zbrane

Szijjártó: Južnú hranicu Maďarska obliehajú nelegálni migranti. Správajú sa násilne a používajú zbraneMigranti na železničnej stanici v maďarskej Bicske v roku 2015. Ilustračné foto: TASR/Ladislav Vallach

Maďarská vláda sa pre pretrvávajúcu hrozbu ilegálnej migrácie rozhodla posilniť južné hranice krajiny. Výšku zábran na maďarsko-srbskej hranici zvýšia o jeden meter a v oblasti Národného parku Dunaj-Dráva, ktorý je na úseku trojhraničia Maďarska, Srbska a Chorvátska, vybudujú plot. Informuje o tom spravodajský server 444.hu. Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó uviedol, že južná hranica Maďarska je „pre nelegálnu migráciu prakticky v obliehaní“.

Príslušné vládne nariadenie bolo zverejnené v štátnom vestníku, píše server, podľa ktorého náklady na posilnenie južných hraníc dosiahnu 19,5 miliardy forintov (48,3 milióna eur).

Na južných hraniciach Maďarska vlani od začiatku roka do 6. júna zadržali maďarské orgány takmer 46-tisíc narušiteľov hraníc, pričom v rovnakom období tohto roka stúpol tento počet na takmer 110-tisíc. Kým vlani v uvedenom období zadržali a trestne stíhali 431 prevádzačov, v tomto roku ich už bolo 831, uviedol 6. júla poradca predsedu maďarskej vlády pre vnútornú bezpečnosť György Bakondi.

Od 1. januára 2022 do 4. júla zaútočili ilegálni migranti na zariadenia ochrany hraníc a na tam slúžiace osoby v 262 prípadoch. Zranenia pri tom utrpelo 11 policajtov a 41 vojakov. Poškodených bolo 75 vozidiel, spresnil Bakondi.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.