17. júla, 07:18

Nový európsky masochizmus: chudobnenie je vlastne cnosť

Nový európsky masochizmus: chudobnenie je vlastne cnosťIlustračné foto: František Iván/TASR

Európa, alebo aspoň jej podstatná časť, na čele s Nemeckom ako najväčšou ekonomikou je v zjavnom úpadku. Ako inak popísať stav, keď drvivej väčšine spoločnosti klesá alebo poklesne životná úroveň? Dá sa okolo toho krúžiť so všelijakými interpretáciami, aké ponúkajú všetky dostupné dáta. Tvrdý fakt je ale ten, že veľká časť Európy chudobnie a schudobnie. Za to, čo si dokáže zarobiť, dostane kvôli rastúcim cenám nižšiu životnú úroveň.

Nemalá časť obyvateľov druhého najbohatšieho kontinentu sveta cíti pred zimou vážne obavy, či si bude môcť dovoliť zaplatiť tie úplne základné potreby, o ktorých sa v západnej civilizácii posledných desaťročí vôbec nepochybovalo a nediskutovalo. Pretože sa považovali za samozrejmé. Teplo, elektrina, teplá voda. Civilizácia, ktorá má s niečím takým problém, je v zjavnom úpadku.

Iste sa objavia kazatelia dobrovoľnej skromnosti, ktorí nás budú presviedčať, že ten nedostatok je tá cnosť, ktorá prichádza z núdze. A že tá núdza nám vlastne pomohla žiť lepšie. Že už sme boli dosť rozmaznaní a „rozožraní“. Také filozofovanie sa určite predovšetkým z nemeckého myšlienkového okruhu kazateľov dobrovoľnej skromnosti ozve.

Otázkou je, koľko svojich spoluobčanov dokážu pre tento nový masochizmus v štýle, že chudobnenie je vlastne cnosť, nadchnúť.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.