20. júla, 06:49

Profesorka z Berkeley odmieta, že rodiť môžu len ženy. Je to vraj transfóbne

Profesorka z Berkeley odmieta, že rodiť môžu len ženy. Je to vraj transfóbneKhiara Bridgesová počas vypočúvania pred Senátom. Foto: reprofoto youtube

Pred týždňom sa v americkom Senáte odohrala bizarná situácia. Khiara Bridgesová, profesorka práva na univerzite v Berkeley, odmietla používať v súvislosti s tehotenstvom slovo žena. Podľa nej rodia osoby so schopnosťou otehotnieť. Otázky, či rodia iba ženy, označila za transfóbne. Útokom pritom v tomto období nečelia transsexuáli, ale pro-life centrá.

V americkom Senáte v týchto dňoch prebieha vypočúvanie s názvom Post-Roe Amerika: právne dôsledky rozhodnutia Dobbs, ktoré zisťuje, aký dosah malo na spoločnosť vynesenie rozsudku, ktorým Najvyšší súd USA zrušil federálne právo na potrat a vrátil jednotlivým štátom možnosť regulovať potraty.

V rámci neho najviac zarezonovali dve výpovede – svedectvo Heidi Matzkeovej, riaditeľky pro-life centra v meste Sacramento v Kalifornii, ktorá popisovala útoky na ich centrum i to, v akej situácii fungujú pro-life centrá pre útoky potratových fanatikov, a výpoveď Khiary Bridgesovej, ktorá sa zasa snažila poukázať na škodlivosť tohto rozhodnutia pre osoby so schopnosťou otehotnieť. Áno, čítate správne.

Bridgesovej výpoveď pôsobila ako pokračovanie slávneho futuristického románu 1984 od spisovateľa Georgea Orwella, v ktorom sa hovorilo newspeakom, teda jazykom, ktorý menil význam slov. Asi tak vyznelo vystúpenie Bridgesovej, mladej profesorky práva na univerzite v Berkeley, ktorá vo svojej správe ani raz nepoužila slovo žena. Namiesto toho hovorila o osobách so schopnosťou otehotnieť.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.