15. júla, 07:10

7 dní v kocke: Bitka o Hegerovu palicu sa skončila

7 dní v kocke: Bitka o Hegerovu palicu sa skončilaFoto: Predseda vlády E. Heger/FB

V pravidelnej piatkovej rubrike Dag Daniš komentuje hlavné témy týždňa. Dnešná ponuka sa týka Matoviča a Sulíka, biskupa Haľka a Kaščáka, prezidentka Bidena aj zásadných problémov EÚ.

1. Sulíkovi to nevychádza

Po prvom týždni od vzbury SaS sa vyjasnila jedna podstatná vec. Heger nebude konať podľa predstáv Sulíka či Čaputovej. Nepoužije právomoci premiéra na to, aby pritlačil na Matoviča. Deklaroval, že ho podrží.

Naopak, od ministrov SaS si Heger drží odstup. Dohodu o platoch učiteľov oznamoval s Matovičom a bez ministra školstva.

Bitka o palicu predsedu vlády sa skončila pomerne rýchlo (aspoň jej prvé kolo). Predstavy, že Heger posmeľovaný prezidentkou a médiami pôjde do prevratu v OĽaNO a vytvorí okolo seba nové centrum moci, sa ukázali ako naivné.

V istom zmysle je to dobrá správa. Bez ohľadu na to, že Matovič je chaotik, ktorý nepatrí do vlády. Tu nejde len o Matoviča (a Sulíka), ale o základné politické pravidlá. Ak by Heger udrel podľa požiadaviek SaS, podrazil by tým nielen Matoviča, vďaka ktorému je v politike, ale aj voličov Obyčajných. A stranu, ktorá na rozdiel od SaS vyhrala parlamentné voľby.

Po Hegerovi Sulíka mierne prefackal aj Boris Kollár. Odkázal, že nebude rokovať o žiadnej novej koaličnej dohode.

Foto: Predseda vlády E. Heger/FB

Kollára zrejme vystrašila predstava, že po prípadnej dohode o odchode Matoviča a Sulíka z vlády by chcela SaS, ktorá podrástla o poslancov okolo Kolíkovej, miesto predsedu parlamentu. Pre poslanca Sulíka.

Táto obava Kollára zrejme patrí do kategórie fantómových. Sulík asi netúži po stoličke predsedu parlamentu a nepotrebuje otvárať druhý front. No aj fantómové obavy vedia byť silné a účinné…

Vyzerá to tak, že pod tlakom nakoniec nebude Matovič, ale Sulík. S Hegerom ešte bude trochu cvičiť SaS aj prezidentka, no zrejme to nebude on, kto urobí zásadné rozhodnutia.

Ak sa nestane nič nečakané, všetko smeruje len k dvom možným scenárom.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.