Hlinikárni Slovalco hrozí masové prepúšťanie. Zodpovednosť nesú ministri Budaj a Matovič

Ján Budaj. Foto: TASR/Jakub Kotian Ján Budaj. Foto: TASR/Jakub Kotian

Spoločnosť dlhodobo žiada vládu o zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel a podmienky porovnateľné s ostatnými európskymi krajinami. Ministerstvo životného prostredia to odmietlo, minister Budaj tvrdí, že dôvodom bol postoj Ministerstva financií.

V hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom by po odstavení primárnej výroby hliníka fungovalo iba recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu, ktoré podnik uviedol do prevádzky tento rok. Hlinikáreň avizuje prepúšťanie troch stoviek pracovníkov, kľúčových zamestnancov pre možný reštart výroby si však plánuje ponechať, uviedol to generálny riaditeľ Slovalca Milan Veselý.

„Definitívne rozhodnutie o tom, či Slovalco prestane vyrábať primárny hliník úplne, alebo len utlmí výrobu na technologické minimum a v chode ponechá len niekoľko elektrolýznych pecí, urobí predstavenstvo spoločnosti,“ uviedol Veselý. Ako dodal, predpokladá, že po prijatí verdiktu budú musieť prepustiť približne dve tretiny zamestnancov, čo predstavuje zhruba 300 ľudí.

V hlinikárni by aj po odstavení výroby naďalej fungovalo recyklačné centrum pre spracovanie procesného šrotu, do ktorého spoločnosť investovala 15 miliónov eur. „Okrem toho budú fungovať niektoré podporné procesy. Tiež plánujeme dočasne udržať kľúčových zamestnancov pre možný reštart,“ priblížil Veselý. Vyhliadky na prípadné obnovenie výroby sú však podľa jeho slov v súčasnosti veľmi nepravdepodobné.

Jediný slovenský výrobca hliníka ohlásil prepúšťanie v reakcii na narastajúce ceny elektrickej energie, vysoké ceny emisných povoleniek a nízke ceny hliníka. Spoločnosť dlhodobo žiada vládu o zmenu kompenzačnej schémy pre energeticky náročný priemysel a podmienky porovnateľné s ostatnými európskymi krajinami. Ministerstvo životného prostredia, od volieb vedené Jánom Budajom, túto požiadavku podľa Slovenského rozhlasu odmietlo. Minister Budaj pre Správy RTVS povedal, že dôvodom bol postoj Ministerstva financií. To, že zodpovednosť nesie Igor Matovič vyhlásil aj Richard Sulík. Osud firmy považuje za problém, Ministerstvo hospodárstva vraj pre Slovalco a ďalšie ohrozené firmy urobilo maximum. Igor Matovič sa pre médiá k obvineniu nevyjadril.

Ešte začiatkom roka hlinikáreň znížila produkciu na 60 percent svojej výrobnej kapacity. V tomto čase vznikla na podporu zmeny zákona petícia, podpísalo ju už vyše 10 000 ľudí, záujmy hlinikárne podporil aj Banskobystrický kraj.

Slovalco v Žiari nad Hronom zamestnáva približne 450 ľudí a tvrdí, že na výrobu hlinikárne je naviazaných ďalších asi 2 500 pracovných miest. Väčšinovým vlastníkom podniku je svetový hliníkový gigant Norsk Hydro, menšinovým spoločnosť Penta Investments. (tasr)


Ďalšie články