14. júla, 18:39

Klub Flek: Aby sa mládež s duševnými problémami nebála psychológa

Klub Flek: Aby sa mládež s duševnými problémami nebála psychológaKlub FLEK. Foto: Rudolf Sladkovský/IPčko

Počas pandémie sa nielen rapídne zvýšilo množstvo depresií, úzkostí či samovrážd medzi mladými ľuďmi, ale narástol aj ich sklon uzatvárať sa do sociálneho „bezpečia“ online priestoru. Ako ich dostať z tejto mentálnej pasce? Internetová psychologická poradňa IPčko v stredu v Trnave spustila pilotný projekt krajského centra FLEK klub, ktorý je zameraný práve na tú mládež, ktorá sociálne vzťahy tvorí skrze technologické hračky.

IPčko malo donedávna svoje kamenné centrá poradenstva a komunitnej pomoci len v Bratislave, prvý klub mimo hlavného mesta otvorili minulý rok v decembri v Trnave. Klub Káčko v centre mesta blízko Baziliky sv. Mikuláša tak už niekoľko mesiacov poskytuje pomoc mládeži, ktorá potrebuje psychologickú pomoc.

Včera táto partia mladých inovatívnych psychológov okolo Mareka Madra otvorila aj ďalší klub s názvom FLEK, ktorého ambíciou je poskytnúť atraktívny a bezpečný priestor s hrami, stolným futbalom a virtuálnymi technologickými hračkami pre mladých ľudí s duševnými ťažkosťami, ktorí nemajú dostatok príležitostí na vyhľadanie odbornej pomoci. Veria, že práve takýmto spôsobom sa im dokážu priblížiť.  

Klub FLEK. Foto: Rudolf Sladkovský/IPčko

„Neustále hľadáme nové metódy, ako dosiahnuť, že sa nás psychológov mladí ľudia prestanú báť, ak majú ťažkosti a potrebujú pomoc,“ tvrdí líder IPčka Marek Madro. „Naša organizácia prepája psychológiu a technológie a FLEK klub je vizualizácia tohto princípu,“ predstavuje Marek. „Našich psychológov učíme, ako hovoriť s mladými ľuďmi jazykom, ktorý im je blízky. Keď si s psychológom zahráte na PlayStation, nabijete ho v kalčete a ešte sa vám aj zdá sympatický, dokážete sa pred ním otvoriť a zdieľať aj so svojimi ťažkosťami.“ 

FLEK klub realizuje koncept prepájajúci moderné technológie a najnovšie poznatky psychológie, ktorého cieľom je priblížiť sa mladým online hráčom či streamerom – skrátka mládeži, ktorá uprednostňuje online svet. A práve tu sa môžu mladí stretnúť s odborníkom, ktorý mu porozumie uprostred sveta, ktorý mu je prirodzený a v ktorom sa dokáže spontánne pohybovať.

„Ide o metódu, ktorá je celkom dobre rozbehnutá v zahraničí, najmä v Škandinávii, kde funguje už roky a kde sa projekty podobných komunitných mládežníckych centier osvedčili,“ tvrdí psychologička Dominika Rajznerová, ktorá trnavské kluby vedie. Vôbec pritom nevadí, ak sa v klube ocitne aj človek bez psychických ťažkostí, ktorý sa chce jednoducho zahrať. „Práve v tom je pointa komunitnej spolupráce, aby sa tu tieto skupiny prepájali, nadväzovali vzťahy a v bezpečnom prostredí mohli hovoriť o svojich ťažkostiach.“  

Okrem hier bude organizácia organizovať koncerty, diskusie či workshopy. „Naše predchádzajúce skúsenosti z IPčka, Krízovej linky pomoci či z bratislavského klubu Machovisko nám ukázali, že ak mladým ľuďom doprajeme bezpečný anonymný a bezplatný priestor, sú pred psychológmi ochotní hovoriť aj o tých najintímnejších ťažkostiach, ktoré ich trápia,“ vysvetľuje Marek.

Foto: Rudolf Sladkovský/IPčko

„Máme za sebou dlhodobú izoláciu v dôsledku pandémie a práve osobitosť vývojového obdobia u mladých spôsobuje, že práve mládež nezvláda náročné životné situácie. Zároveň nemajú dostatok príležitostí na zmysluplné trávenie voľného času a osobný rozvoj. To ich často vedie k extrémnym riešeniam, ako je násilie voči iným, sebapoškodzovaniu alebo k pokusom o samovraždu.“

Marek zároveň zdôrazňuje, že neignorujú riziká, ktoré internet a technológie prinášajú: „Naopak, uvedomujeme si, že tento svet ponúka rýchle a instantné naplnenie, na internete sme menej opatrní, vychutnávame si jeho anonymitu, sme dôverčivejší. Nevedome posúvame hranice bezpečnosti. Snažíme sa ich v tom zorientovať, FLEK klub bude mladých ľudí učiť aj istej rovnováhe v tomto svete.“

V komunitných kluboch sa psychológovia snažia pomáhať mladým ľuďom formou, ktorá im je najbližšia. „Posledné roky nám potvrdili, že moderný svet technológií bez hraníc je pre mladých ľudí rovnako dôležitý ako pocit bezpečia a anonymita, ktorú im vie poskytnúť naša psychologická pomoc. Tieto dva svety prepájame aj v novom klube,“ vysvetľuje Marek. „Snažíme sa byť s mladými ľuďmi, byť im blízko a nemalá časť mladých ľudí trávy väčšinu svojho života v online priestore, ktorý len veľmi málo opúšťa. Musíme s nimi komunikovať spôsobom, ktorý je im blízky, aby sme im dali najavo, že im vieme pomôcť a byť užitoční v ich probléme, ktorý prežívajú a nedokážu si s ním pomôcť sami. V našom klube do všetkých aktivít návštevníci vstupujú spolu s našim personálom, ktorý tvoria len psychológovia: kávu ti tu urobí psychológ, môžeš si s ním zahrať kalčeto, a tak s ním nadviažeš neformálny kontakt a ak ti bude sympatický, môžeš sa mu aj zdôveriť,“ vysvetľuje Marek metódu.  

Mnohé nepríjemné javy súčasnosti nedávno posilnila aj pandémia: „Počas pandémie sme zatvorili mladých ľudí do online priestoru, explodovala návštevnosť virtuálneho priestoru, polovica ľudí si stiahla streamovacie služby. To je technická stránka veci, ale rovnako dôležitá je aj tá stránka našej osobnosti, ktorou prežívame a pociťujeme svet okolo seba. Počas pandémie sme boli v riziku akútneho stresu, ktorý sa na mladých ľuďoch výrazne podpísal. Na našich linkách pomoci máme o 36 percent viac prípadov úzkostí, depresie, sklonov k sebapoškodzovaniu či dokonca samovražedných myšlienok. Pandémia tieto témy zosilnila a k nám priniesla viac ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Pritom 20 percent tém, s ktorými sme sa za posledných šesť mesiacov stretli, súvisí s gamingom či online priestorom.“

Marek Madro pri otváraní klubu. Vedľa neho youtuber Matej Selassie Slažanský, viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík a štátna tajomníčka Svetlana Síthová. Foto: Rudolf Sladkovský/IPčko

Práve v tomto nie celkom skutočnom priestore si tvoria svoje predstavy o svete. Obzvlášť náročné je to pre mládežníkov, ktorých trápia psychické problémy, pretože práve oni majú sklon do online priestoru zutekať pred problémami a následne sa v ňom zabývať. Ocitnú sa v mentálnej pasci, z ktorej by ho psychológovia chceli dostať práve takouto inovatívnou metódou.

„Stretávame sa stále v spoločnosti s rôznymi stereotypmi a mýtmi o tom, ako funguje psychológia. Snažíme sa ľuďom ukázať, že im vieme pomôcť v situácii, keď sú bezradní,“ osvetľuje Marek.  

Aj to je dôvod, prečo sa popri krízovej intervencii, keď regionálne centrá IPčka pomáhajú napríklad na školách pri tragických situáciách, snažia rozbehnúť kamenné centrá v každom krajskom meste.

Pilotný projekt v Trnave by sa mal stať ukážkovým centrom, ako takúto formu pomoci rozšíriť do celej krajiny. „Takýto živý priestor, ktorý by prepájal technologický svet s ľuďmi, ktorí majú problém, u nás nemáme. Na dnešné problémy už zaužívané formy nestačia, preto sme radi za podobné projekty, ktoré rúcajú zaužívané formy. Chceme, aby takýchto miest bolo mnoho,“ povedala pri včerajšom otvorení centra štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová. 

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.