Kresťania ako prví prepustení z práce a ako poslední príjemcovia podpory a humanitárnej pomoci. Covid sa stal jedným z faktorov zhoršenej situácie kresťanov v krajinách, kde je ich situácia tradične krehká.

Nárast prenasledovania a zabíjanie pre vieru je však celosvetový trend, ukazuje nová správa medzinárodného združenia Open Doors. Počet kresťanov zavraždených z náboženských dôvodov sa vlani zvýšil o 60%.„Kresťania prosia, aby sa na nich nezabúdalo v modlitbe a na platformách medzinárodnej diplomacie,“ hovorí Cristiano Nani, riaditeľ talianskej pobočky nadácie.

Viac ako 340 miliónov kresťanov prenasledujú pre ich vieru, pretože žijú v nepriateľských oblastiach, sú obeťami predsudkov, netolerancie, nemajú možnosť obhajovať svoj život, ich sloboda a vlastníctvo sú ohrozované. Pochmúrny obraz predkladá vo svojej novej správe medzinárodné združenie Open Doors založené v roku 1955 na pomoc prenasledovaným kresťanom. Analýzu nazvanú World Watch List nedávno predstavili v tlačovom stredisku talianskeho parlamentu.

Dokument konštatuje, že prenasledovanie kresťanov sa rozrastá vo všetkých oblastiach. V minulom roku pre vieru zabili 4761 kresťanov (každý trinásty deň jeden: šesťdesiatpercentný nárast v porovnaní s rokom 2019, kedy bolo 2983 zabitých). K najväčším masakrom dochádzalo v Nigérii a v subsaharskej Afrike. Open Doors ďalej hovorí o 4277 kresťanoch uväznených bez procesu, takmer vždy na základe vymyslených obvinení. Jediný pozitívny údaj poukazuje na nižší počet zničených kostolov a náboženských areálov (oratória, semináre, školy, nemocnice), z deviatich a pol tisíc (9488) v roku 2019 sa znížil na štyri a pol tisíc (4488) v minulom roku.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.