14. júla, 15:33

Západ varuje pred pašovaním zbraní z Ukrajiny. Kyjev hovorí o ruskej propagande

Západ varuje pred pašovaním zbraní z Ukrajiny. Kyjev hovorí o ruskej propagandePríslušník ukrajinskej armády nesie protitankovú zbraň NLAW. Foto: TASR/AP

Členské štáty EÚ a NATO naliehajú na Ukrajinu, aby dôkladnejšie sledovala zbrane, ktoré jej poskytli v rámci pomoci vo vojne s Ruskom. Panuje totiž znepokojenie, že sa vďaka pašerákom vrátia cez čierny trh na Západ. Ukrajina ale podobné obavy označuje za ruskú propagandu.

Pre obavy, že sa zbrane poskytnuté Ukrajine ocitnú na európskom čiernom trhu, diskutujú viaceré západné štáty s Ukrajinou o novom monitorovacom systéme na ich sledovanie.

Od začiatku ruskej invázie poskytli západné štáty vrátane Slovenska Ukrajine množstvo výzbroje. Slovensko okrem iného poskytlo napríklad systém protivzdušnej obrany S-300, Kyjevu predalo aj samohybné húfnice Zuzana 2.

Západné štáty však nemajú o svojich zbraniach, po tom čo opustia územie NATO, dostatočný prehľad. „Zbrane sa vozia na juh Poľska. Prevezú sa na hranicu, rozdelia sa medzi dodávky, kamióny, niekedy aj súkromné ​​autá. Od tej chvíle nevieme, kde sa zbrane presne nachádzajú a nemáme potuchy, kam mieria, ani či zostávajú na Ukrajine,“ uviedol pre Financial Times nemenovaný západný politik.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.