14. júla, 11:35

Matovič oznámil ďalšie zvýšenie. Minimálna mzda bude 700 eur

Matovič oznámil ďalšie zvýšenie. Minimálna mzda bude 700 eurNa snímke zľava predseda ZMOS Branislav Tréger, viceprezident APZD Alexander Matušek, viceprezident AZZZ Rastislav Machunka, viceprezident RÚZ Jozef Špirko, prezidentka KOZ SR Monika Uhlerová a oprávnený zástupca SOS Dušan Chalupa počas tlačovej konferencie na tému "Minimálna mzda 2023" 14. júla 2022 v Bratislave. Foto: Martin Baumann/TASR

Minimálna mzda sa zvýši o 54 eur na 700 eur, dohodli sa na tom sociálni partneri bez účasti vlády. Ide o prudké a doteraz najvyššie zvýšenie minimálnej mzdy, ktoré bude mať dopad aj na ďalšie platby, ktoré sa z minimálnej mzdy vypočítavajú.

Zamestnávatelia, odbory a zástupcovia samospráv sa historicky po prvý raz dohodli na zvýšení minimálnej mzdy, a to zo súčasných 646 eur na 700 eur v budúcom roku. Urobili tak autonómne, bez tlaku vlády. Neuplatní sa tak automat na zvyšovanie minimálnej mzdy stanovený zákonom. Sociálni partneri o tom vo štvrtok informovali na spoločnej tlačovej konferencii. Štátna agentúra o výraznom zvýšení minimálnej mzdy informovala o 9.46, Igor Matovič na svojom Facebooku o 4 minúty skôr.

Prezentáciu témy si tak opäť osvojuje predseda OĽaNO a nie minister práce Milan Krajniak, pod ktorého téma vecne náleží. Predstavitelia na tlačovke odmietli reagovať na aktivitu Matoviča, aj keď o zvýšení informoval v čase tlačovej besedy, akoby mal na tom nejakú zásluhu.

„Všetci sociálni partneri sa zhodli na tom, že v súčasnej situácii musí výška minimálnej mzdy zohľadňovať možné negatívne dosahy na zamestnancov a domácnosti, no zároveň i prihliadať na nepriaznivú situáciu, v ktorej sa nachádza podnikateľské prostredie a rešpektovať reálne možnosti slovenských zamestnancov,“ uviedli v spoločnom stanovisku zástupcovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Asociácie priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a zástupcovia zamestnancov združení v Konfederácii odborových zväzov (KOZ) SR a Spoločných odborov Slovenska.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.