16. júla, 06:40

Ako sa menia covidové opatrenia v obľúbených európskych destináciách

Ako sa menia covidové opatrenia v obľúbených európskych destináciáchHolub letí okolo sochy Leva pred gotickou katedrálou Duomo v talianskom Miláne vo štvrtok 14. júla 2022. Foto: TASR/AP

Európou sa šíri nová vlna covidu spôsobená subvariantmi omikronu. Prečítajte si, kde sa cez prázdniny dostanete bez obmedzení a kde, naopak, potrebujete covidpas.

Počet infekcií koronavírusom SARS-CoV-2 sa za posledné dva týždne globálne zvýšil o tridsať percent. Epicentrom je opäť starý kontinent, keďže na hromadných podujatiach a letných dovolenkách sa premiešavajú státisíce ľudí. Významnú úlohu v tom zohrávajú nákazlivejšie podvarianty omikronu BA.4 a BA.5.

Nová vlna infekcií zatiaľ nevedie k prudkému nárastu hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti ani k vážnemu nárastu počtu úmrtí. Infekcie medzi osobami nad 65 rokov vzrástli v Európe takmer o 32 percent, ale úmrtia vo väčšine krajín celkovo klesli.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že hoci stúpajúci počet pozitívnych treba brať vážne, svet je v lepšej situácii, než bol v roku 2020, keď vypukla pandémia. „Nebudeme rukojemníkmi vírusu ako v posledných dvoch rokoch,“ povedal tajomník na minulotýždňovom brífingu. „Poznáme vírus, máme lepšie nástroje na boj proti nemu.“ Stačí vraj preočkovať rizikové skupiny, dodržiavať opatrenia, používať účinné antivirotiká a dostatočne testovať.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.