Navaľnyj sa vrátil do Ruska a okamžite bol zadržaný na letisku. Prinášame reakcie ruských expertov a analytikov, čo to môže znamenať pre jeho budúcnosť.

Je to udalosť, ktorej význam dnes ťažko odhadnúť. Návrat ruského opozičného lídra Alexeja Navaľneho do Moskvy a jeho následné zadržanie príslušníkmi ruských bezpečnostných zložiek nerozdeľuje len ruskú spoločnosť, ale aj odborníkov. Tí sa nevedia zhodnúť na tom, kto bude kvôli tomu čeliť väčšiemu tlaku či Kremeľ alebo opozičník.

https://twitter.com/navalny/status/1350792860413685761
„Keď s kamarátmi čakáš na prílet lietadla.“ Tweet, ktorý Navaľnyj zverejnil krátko pred svojím odletom do vlasti. Zdroj: Twitter.

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj sa v nedeľu vrátil z Nemecka do Moskvy. Vrátil sa päť mesiacov po tom, ako bol otrávený, pravdepodobne nervovoparalytickým agentom novičok. Krátko po pristátí ho na letisku zadržala polícia. Navaľnyj vedel, čo ho čaká. Ruská väzenská služba totiž vo štvrtok uviedla, že bude „povinná“ Navaľneho po návrate okamžite zadržať za porušenie podmienok jeho probácie po odsúdení za spreneveru z roku 2014. Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) zároveň tvrdí, že ho vyšetruje pre údajný podvod v samostatnom prípade, pre ktorý by mohol opozičník skončiť za mrežami až na desať rokov.

https://twitter.com/KevinRothrock/status/1350866040604024832
Zadržanie Navaľneho na pasovej kontrole v Moskve. Zdroj:Twitter

Kto zahnal koho do kúta

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.