14. júla, 05:53

Americká gerontokracia. Prečo sa o nej hovorí až teraz?

Americká gerontokracia. Prečo sa o nej hovorí až teraz?Joe Biden. Foto: TASR/AP

Joe Biden je starý. Vedia to všetci. Tento rok v novembri bude mať 80 rokov. O tom, že Bidenov vek je problém, sa hovorí už pomerne dlho, ale iba na pravej strane amerického politického spektra. Vysoký vek bol témou aj v minulosti. Keď Ronald Reagan vyhral voľby, bol v 69 rokoch najstarším prezidentom v dejinách USA a jeho vek sa prepieral ako možný hendikep.

V roku 2008 mal republikánsky kandidát na prezidenta John McCain 71 rokov a špekulácie o jeho zdraví sa v spravodajstve rýchlo množili. Napriek tomu zdravie a vek Bidena boli dlho tabu. Bolo to len zlé republikánske ohováranie a prezident bol v plnej sile. Ale v posledných pár týždňoch akoby sa s článkami v súvislosti s Bidenovým pokročilým vekom roztrhlo vrece. Evidentne sa začala operácia demokratov dostať Bidena z Bieleho domu.

Prvým takýmto pokusným balónikom bol článok v známom magazíne Atlantic s titulkom „Joe Biden by nemal v roku 2024 kandidovať“. Naozajstnou podpásovkou pre Bidena je ale článok v New York Times s titulkom „V 79 rokoch Biden testuje hranice veku aj prezidentstva“. Ten opisuje najrôznejšie problémy, s ktorými sa Biely dom musí vysporiadať pri strážení takmer osemdesiatročného prezidenta.

Napríklad cesta po Európe a Blízkom východe musela byť rozdelená na dve, pretože sa administratíva obávala, že takú nálož Biden nezvládne. Po chodbách Bieleho domu vraj často šúcha nohami a jeho ľudia ho tajne strážia, aby nezakopol. Pokiaľ Biden dokončí príhovor bez nejakého veľkého prerieknutia, je to veľký úspech.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.