13. júla, 08:37

Iveta Radičová má v téze pravdu. Michal Kaščák rozdeľuje spoločnosť

Iveta Radičová má v téze pravdu. Michal Kaščák rozdeľuje spoločnosťFoto: Michal Svítok/TASR
Šimon Sádovský Informatik, pôsobí v Spoločenstve L. Hanusa a na UK v Bratislave.

Jeden z účastníkov tohtoročnej Pohody píše, ako Iveta Radičová v svojej diskusii pomenovala spoločenský problém, ktorý potom vytvoril Michal Kaščák.

Na Pohode som nikdy nebol. Nikdy až do tohto roku. Žena ma naviedla. Nie som príliš “festivalový typ”, ona je. V manželstve je to raz tak – čo muž nespraví pre svoju ženu? Navyše stráviť víkend so svojou najmilšou a s partiou dobrých kamarátov, to človek spraví rád. Keď sme z trenčianskeho letiska odchádzali, vedel som, že niečo o Pohode napísať chcem. Malo to však byť niečo dramaticky iné ako to, čo to nakoniec je.

Aj keď som na Pohode pred týmto rokom nikdy nebol, čo-to som o nej počul. Pamätám si, ako mi raz nadšená kamarátka vravela, aké je úžasné, že na Pohode vedia mať pokojne vedľa seba stánky Fórum života a dúhové organizácie. Tiež som vedel, že na festivale bude mať priestor aj biskup Jozef Haľko. Síce šlo len o možnosť osobného rozhovoru alebo spovede, a nie napríklad priestor v jednej z viacerých diskusií, vravel som si, že aj to je mi sympatické. Síce toho priestoru pre niekoho, kto je v opozícii voči súčasnej progresívno-liberálnej vlne, nie je veľa, aspoň niečo sa nájde. Vravel som si, nakoniec ten Kaščák možno predsa len bude klasický liberál, ktorý má v úcte slobodu prejavu, a nie ďalší progresívny pritakávač.

Hudba na Pohode ma príliš nebavila. Okrem Chiki-liki-tu-a som nenašiel nič, čo by ma nejako zvlášť zaujalo. Z tých dvoch diskusií, ktoré som zažil, som si odniesol informácie o tom, ako funguje draft NHL, plus potešenie, že prví dvaja draftovaní hráči tento rok sú Slováci, a tiež nejaké to poučenie od pani profesorky Radičovej. Vravela, aké je zlé, že spoločnosť je rozdelená a ako nám tu hrozí od kadekoho nesloboda. Netušil som, ako to práve udalosti tohtoročnej Pohody potvrdia – akurát z úplne iného uhla, ako to pani profesorka myslela.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.