Manažment očkovania proti novému koronavírusu musí byť maximálne efektívny. Zatiaľ sú v ňom evidentne rezervy, myslí si prezidentka SR Zuzana Čaputová. Uviedla tiež, že v komunikácii a manažovaní pandémie zo strany vlády neprišlo k pozitívnemu posunu.

Prezidentka zdôraznila, že vláda urobila aj dobré kroky, avšak ukazuje sa, že v niektorých prípadoch mala byť iniciatívnejšia a, naopak, niektoré opatrenia mala zvážiť. V tejto súvislosti musia byť oveľa výraznejšie vypočutí odborníci. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Hlava štátu zdôraznila aj argumentáciu odborníkov, ktorá sa týka celoplošného testovania. Doplnila, že ona sama nie je a nikdy nebola proti testovaniu, musí mať však zmysel.

„Bavme sa o tom, aká je najefektívnejšia forma, ktorá prináša najmenej rizík. Nie som ani proti testovaniu tam, kde je najväčší problém. Musí to však byť samostatný nástroj v danom čase a na danom mieste,“ zdôraznila.

„Ukazuje sa to podľa skúseností všade vo svete, že efektívne je prepojenie viacerých opatrení a krokov,“ upozornila Čaputová. Fixácia premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) na celoplošné testovanie môže byť podľa nej problematická.

Zdôraznila tiež, že vo vnútri vlády nemôže v súčasnej situácii dochádzať k sporom, akých je verejnosť svedkom. „Predstavme si ľudí, ktorí musia ostať doma, nemôžu vykonávať svoju prácu v dôsledku pandémie, umierajú im blízki na COVID-19 a pritom vidia takéto spory. Rozumiem ich nahnevanosti a frustrovanosti,“ upozornila.

Mrhanie vakcínami

Prezidentku zarmútili medializované správy o tom, že niektoré očkovacie dávky sa museli znehodnotiť. „To považujem za neuveriteľné. Manažment musí byť taký, aby ani kvapka nevyšla nazmar,“ zdôraznila Čaputová, ktorá apeluje na čo najrýchlejšie očkovanie tých, ktorí vakcínu najviac potrebujú. Cení si preto aj vykonané zmeny v očkovacom pláne. Informovala v tejto súvislosti, že hoci pracovníci Prezidentského paláca sú súčasťou kritickej infraštruktúry, nebudú očkovaní skôr ako najohrozenejšie skupiny.

Vyjadrila sa aj k doterajšej pomoci štátu pri zmierňovaní negatívnych ekonomických dosahov pandémie. Zdôraznila, že vláda urobila doteraz v rámci finančnej pomoci veľa dobrých krokov, spomenula napríklad možnosť odloženia splátok alebo kurzarbeit. „Zdá sa, že oblasťou a skupinou osôb, ktorá ostáva neuspokojená, sú zamestnanci v kultúre, budem o tom hovoriť s pani ministerkou,“ dodala prezidentka.

Verí, že sanáciu krajiny po koronakríze umožní aj plán obnovy, jeho návrh vníma pozitívne. „Myslím si, že je dobrý, dostali sa tam tie najdôležitejšie témy a oblasti, ktoré krajina potrebuje obnoviť a zreštaurovať,“ povedala. „Je to veľká príležitosť, zároveň veľa peňazí, takže bude potrebné nielen nastaviť dobrý plán, ale aj mechanizmy využitia prostriedkov,“ zdôraznila.

Boj proti korupcii

Čaputová ocenila doterajšie kroky kabinetu v boji s korupciou a pri očiste justície, a to nielen v rovine posunu vo vyšetrovaní individuálnych pochybení, ale aj v rámci koncepčných legislatívnych a organizačných zmien. V prípade reorganizácie súdov a navrhovanej súdnej mapy vníma kritický hlas časti sudcov, preto vyzdvihuje, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) predĺžila pripomienkové konanie, aby sa podnetmi zaoberala.

Kolíkovú ocenila aj za prístup v neľahkej situácii, ktorá je spojená s kauzou smrti exprezidenta Policajného zboru Milana Lučanského, pozitívne hodnotí zriadenie a zloženie komisie, ktorá má prešetriť prípad. Poukázala tiež na to, že Kolíková v prípade tlaku na jej abdikáciu preukázala pripravenosť vyvodiť politickú zodpovednosť, ak vyšetrovanie preukáže pochybenia v oblasti jej právomocí. O celej záležitosti sa však z úrovne vlády malo podľa prezidentky komunikovať „trochu lepšie“, vláde vyčíta, že Kolíkovú nechala v komunikácii osamotenú, podľa Čaputovej mali byť na mieste aj iní ministri, ktorých sa to rezortne týka.

Prezidentka poďakovala za dôveru v prieskume dôveryhodnosti, ktorý pre RTVS uskutočnila v prvej polovici januára spoločnosť Median SK. Prezidentke dôveruje najviac, 65 percent respondentov. „Veľmi si to vážim a nikdy to nevnímam ako niečo automatické,“ uviedla hlava štátu.

(TASR/jor)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.