Talianka Marta Bassinová potvrdila svoju excelentnú formu v obrovskom slalome a teší sa už zo svojho 4. víťazstva v tejto sezóne. Po včerajšom treťom mieste sa posunula o stupienok vyššie Švajčiarka Michelle Gisinová. Tretia skončila domáca pretekárka Meta Hrovatová, ktorá sa po roku opäť postavila doma na pódium. Petra Vlhová nevylepšila svoj výkon zo sobotňajších pretekov a skončila na 10. mieste. Jej náskok v súťaži o veľký krištáľový glóbus pred druhou Gisinovou sa znížil na rozdiel 60 bodov.

Obrovský slalom pokračoval v Kranjskej Gore aj v nedeľu. Organizátori sa počas celého víkendu rozhodli len pre jednu disciplínu. Víťazstvo zo sobotňajších pretekov obhajovala Talianka Marta Bassinová, ktorá nedala svojim súperkám šancu. Víťazka už troch obrovských slalomov si brúsila zuby na štvrtý triumf a upevnenie prvej pozície v boji o malý krištáľový glóbus.

Úradujúca majsterka sveta z tejto disciplíny Petra Vlhová chcela vylepšiť svoj sobotňajší výsledok a prebojovať sa na stupeň víťazov. V nabitej konkurencii obrovského slalomu je to čoraz náročnejšie. Náskok Vlhovej pred druhým „obrákom“ bol 114 bodov. Druhá v poradí o veľký krištáľový glóbus Švajčiarka Gisinová je každým pretekom čoraz nebezpečnejšia. V Kranjskej Gore si v sobotu pripísala prvé miesto v obrovskom slalome.

Trošku som sa trápila

Ako prvá sa do rovnako zľadovatenej trate ako včera postavila Američanka Mikaela Schiffrinová, ktorá včerajším šiestym miestom zaznamenala svoj najhorší výsledok v sezóne. V prvom kole to bola však úplne iná Schiffrinová, po prvom kole ju nikto nedokázal zosadiť z vedúcej pozície. Schiffrinová mohla v Kranjskej Gore načať svoju druhú stovku pódiových umiestnených vo svetovom pohári.

Veľká favoritka Talianka Marta Bassinová sa umiestnila hneď za Schiffrinovou so stratou 0,30 sekundy a mala rovnako veľmi dobrú východiskovú pozíciu do druhého kola. Tretia v prvom kole skončila Michelle Gisinová, ktorej jazda mala progres. Švajčiarka strácala 44 stotín sekundy. Za prvou trojicou boli už výraznejšie časové odstupy.

Petra Vlhová sa vydala na trať so štartovým číslom 3 a srdnato bojovala so zľadovatenou traťou. Pre slovenskú lyžiarku to nebola ideálna jazda, ale šancu na zlepšenie mala v druhom kole. Ako keby jej v Kranjskej Gore trať veľmi nevyhovovala a nepôsobila tak uvoľnene ako v predchádzajúcich pretekoch.

Petra Vlhová bojuje v prvom kole obrovského slalomu
Foto: TASR/AP

„Nie som príliš spokojná, nešla som tak, ako by som mala ísť. Pocit dnes nebude vôbec dobrý, na tejto trati je ťažké mať ho. Trošku som sa trápila, zatiaľ je to takto a uvidíme. Dnes to bolo oveľa technickejšie a zatočenejšie, v sobotu boli väčšie rozostupy medzi bránkami,“ povedala po prvom kole 25-ročná slovenská reprezentantka pre RTVS.

Po prvom kole patrila Vlhovej 8. priečka so stratou 1,43 sekundy na vedúcu Američanku Mikaelu Schiffrinovú. Na pódiové umiestnenie strácala necelú jednu sekundu.

Bassinová – najväčšia favoritka na zlato

Preteky Zlatá líška sa niesli v dominancii Talianky Marty Bassinovej, ktorá v druhom kole zajazdila rovnako dominantnú jazdu ako včera. Zo svojich piatich štartov sa štyrikrát radovala z prvého miesta a raz preteky nedokončila. Právom jej patrí červený dres a rovnako sa s ňou ráta ako s najväčšou favoritkou na zlatú medailu na februárovom šampionáte. Ten sa bude konať v Bassinovej domácom prostredí. „Lyžovala som neuveriteľne, nič viac sa k tomu nedá povedať,“ povedala dojatá Talianka vo vysielaní Eurosportu.

Bassinová svoj triumf zobrala veľmi emotívne.
Foto: TASR/AP

Rovnako ako Bassinová si dobrú formu do Slovinska priniesla veľká konkurentka Petry Vlhovej, Švajčiarka Michelle Gisinová. Po včerajšom treťom mieste si o jedno miesto polepšila. Vylepšila si tak osobné maximum v tejto disciplíne. Švajčiarka za víťaznou Bassinovou zaostala o 66 stotín sekundy. Domácich priaznivcov môže tešiť tretia priečka Mety Hrovatovej, ktorá práve v Kranjskej Gore stála naposledy na pódiu ešte v roku 2020. Jej strata bola 73 stotín sekundy.

Petre Vlhovej sa jazda v druhom kole veľmi nevydarila. Začiatok jej prial, na medzičasoch mala zelené čísla, ale potom sa objavili drobné chyby, ktoré ju pripravili o dobré umiestnenie. Momentálne nie je v optimálnej „obrákovej“ forme. Vlhová chcela poňať druhé kolo dravejšie, ale druhá časť trate jej veľmi nepriala. Slovenská lyžiarka sa teší na týždeň oddychu a pre RTVS takto zhodnotila svoje druhé kolo.

Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová v cieli druhého kola v Kranjskej Gore.
Foto: TASR/AP

Podobne sklamaná bude po víkende aj Američanka Mikaela Schiffrinová, ktorá si počas víkendu pripísala dve 6. priečky. Hlavne jazda v druhom kole jej veľmi nevyšla a na víťaznú Bassinovú celkovo stratila až 1,27 sekundy.

Najbližšie sa Petra Vlhová predstaví v kĺzavej disciplíne. Čaká ju zjazd vo švajčiarskej Crans-Montane. Ten je na programe 24. januára.

Výsledky nedeľného obrovského slalomu SP v Kranjskej Gore:
1. Marta Bassinová (Tal.) 2:18,06 min, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,66 s, 3. Meta Hrovatová (Slov.) +0,73, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,14, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,25, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,27, 7. Sofia Goggiová (Tal.) +2,07, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,14, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,32, 10. Petra VLHOVÁ (SR) +2,41

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.