Strana Sme rodina môže ukončiť svoju neutralitu v dlhotrvajúcom spore premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) s jeho koaličným partnerom a predsedom strany Sloboda a Solidarita (SaS) za predpokladu, že nezhody budú aj naďalej pokračovať. V diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil líder strany Sme rodina Boris Kollár.

Kollár zdôraznil, že hnutie Sme rodina je rozhodnuté v prípade pretrvávajúcich sporov opustiť neutrálny, taktne vyčkávajúci postoj voči svojim koaličným partnerom.

„Priblížime verejnosti informácie, aby si mohla urobiť lepší obraz o tom, kto má akú pravdu, a sľubujeme si od toho, že už sa nikto nebude spoliehať na to, že mu takéto spory a postoje v nich prinesú body,“ povedal Kollár.

Kollár k testovaniu

V otázke testovania dáva Kollár prednosť lokálnemu testovaniu v najpostihnutejších regiónoch. Prihovoril sa tiež za prísny lockdown, ktorý prináša výsledky v znižovaní šírenia nákazy novým koronavírusom.

„Epidemiologická situácia je taká, že určite bude potrebný masívny skríning, no musí sa rozložiť a urobiť tak, aby sa ľudia nezhromažďovali na jednom mieste a nestáli dlho v rade,“ upozornil Kollár. Povedal, že v nedeľu bude vláda informovať o opatreniach. „Nejaké informácie už mám, ale nechcem to prezrádzať predčasne,“ povedal.

V čase, keď Kollár debatoval s Pellegrinim, zasadala vláda, ktorá ešte ani v nedeľu na poludnie nepredstavila konkrétny plán opatrení, ktoré majú na Slovensku platiť.

Pellegrini v tejto súvislosti pripomenul, že vláda zatiaľ celý týždeň neúspešne rokuje o opatreniach a podobe plošného testovania. „Pripomína to mexickú telenovelu,“ upozornil s tým, že je neprijateľné, aby predstavitelia vlády na jednej strane upozorňovali, že zomierajú ľudia v dôsledku pandémie, a na druhej strane sa nedokázali od utorka (12. 1.) na niečom zásadnom dohodnúť.

Podľa Pellegriniho by sa mal do toho vložiť Kollár. „Samozrejme, zastupuje aj parlament, ale je aj lídrom koaličného partnera, ak to, čo sa deje, nechá tak, tak je len súčasťou marazmu, ktorý vidíme a ktorý má výrazne negatívny dosah na spoločnosť,“ dodal líder strany Hlas.

Na Slovensku laboratóriá doposiaľ urobili viac ako 1,6 milióna PCR testov, z nich vyšiel pozitívny výsledok u vyše 223-tisíc osôb. Pľúcnej forme ochorenia COVID-19 na Slovensku zatiaľ podľahlo 3 474 osôb.

Referendum o predčasných voľbách

So svojím oponentom, nezaradeným poslancom a lídrom strany Hlas Petrom Pellegrinim, diskutoval Kollár aj o možnosti referenda o predčasných voľbách.

Líder hnutia Sme rodina a predseda Národnej rady uistil, že ak v petícii vyzbierajú iniciátori dostatočný počet hlasov ku konaniu referenda, „nebude váhať a vypíše ho“. Pellegrini upozornil, že nechceli tému petície rozvíjať počas vianočných sviatkov a pripravili legislatívny návrh na skrátenie funkčného obdobia vlády, aby tak v parlamente bolo možné „mierovou cestou riešiť toto trápenie“.

Avizoval zároveň, že ak si premiér na vláde presadí celoplošné testovanie, budú sa aj zbierať hlasy pod petíciu. „Predpokladám, že nielen my, ale aj ostatné strany či občianske združenia využijú to, že ľudia budú musieť stáť hodiny v rade na testovanie, aby sme zbierali podpisy. A predpokladám, že by sa potrebný počet vyzbieral veľmi rýchlo,“ poznamenal.

(Redakcia, tob)

Zdieľať

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.