11. júla, 16:14

Rusi zastavili Nord Stream 1. Otvoria ho po pravidelnej oprave?

Rusi zastavili Nord Stream 1. Otvoria ho po pravidelnej oprave?Ilustračné foto: TASR/AP

Nevyhnutná oprava plynovodu verzus dodávky plynu ako ekonomická zbraň. Rusko odstavilo plynovod do Nemecka na desať dní, dodávky však skresávalo už predtým. Zastaví ich tentokrát úplne?

Sme svedkami začiatku veľkej plynovej krízy? Tak znie otázka, ktorá rezonuje v súvislosti s vypnutím plynovodu Nord Stream 1 spájajúceho Rusko s Nemeckom. Rusko v lete vypína plynovod pravidelne na desať dní kvôli nevyhnutnej údržbe. Nemecko sa však obáva, že tentokrát ho už po oprave opäť nespustí.

Pociťuje to aj Taliansko. Tamojšia energetická spoločnosť Eni v pondelok oznámila, že ruský štátny gigant Gazprom jej pre údržbu plynovodu znižuje dodávky.

„Gazprom oznámil, že oddnes bude spoločnosti Eni dodávať približne 21 miliónov kubických metrov plynu denne, pričom priemer za uplynulých niekoľko dní bol približne 32 miliónov denne,“ uviedla Eni.

Časť z dodávok plynu od Gazpromu sa do Talianska dostáva cez plynovod Trans Austria (TAG), ale ďalšia časť prichádza cez Nord Stream 1, ktorý bol oficiálne odstavený z dôvodu pravidelnej údržby.

EÚ sa po ruskej invázii na Ukrajinu rozhodla, že dovoz plynu z východu zníži o dve tretiny. Na porovnanie, vlani v januári dovážala Únia z Ruska 47 percent plynu, v januári 2021 to bolo už len 28 percent. Zmeny sú výrazné, v júni dokonca dovoz LNG do Európy prvýkrát prevýšil dodávky plynu z Ruska.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.