10. júla, 08:04

Nemecko za 9 eur alebo Woodstock vo verejnej doprave

Nemecko za 9 eur alebo Woodstock vo verejnej dopraveFoto: Bundesregierung.de

Európska reportáž Martina Leidenfrosta a jeho osobná skúsenosť s populárnym protiinflačným opatrením nemeckého kabinetu.

9-Euro-Ticket, 9-eurový lístok, je letnou akciou nemeckej vlády, kto­rá má v časoch inflácie a rekordne drahého benzínu lanáriť ľudí do verejnej dopravy. Umožní celý mesiac využívať všetky druhy MHD a regionálnych vlakov v celom Nemecku – za, pochopiteľne, deväť eur. Hlavný ko­nateľ Združenia podnikov verejnej dopravy Nemec­ka opísal oh­las na zavedenie 9-eurového lístku takto: „Je to skutočný Wood­stock vo ve­rejnej doprave!“ Keby som tento ne­mec­ký Wood­stock (s rúš­kovou povinnosťou) vynechal, nikdy by som si to neodpustil.

Sám som použil lístok na pracovné cesty do jednej destinácie v Porýní-Falc­ku a do dvoch destinácií v Holandsku. Počas troch dní som strávil 25 hodín v deviatich nemeckých regionálnych vlakoch a dvoch autobusoch. Zhrnutie: 1. Cez víkend som urobil dobre, že som si predĺžil časovú rezervu na prestup na hodinu, inak by som uviazol. 2. Počas 25 hodín som nepočul ani jeden rozhovor vo vlaku na spoločensky relevantné témy. 3. Zdalo sa mi, že som bol jediný za­hra­ničný 9-eurový turista. Jedinou výnimkou bol mladý Ho­lanďan, ktorého nemecká sprievodkyňa ihneď prinútila nasadiť si rúško: Wir sind in Deutschland hier, alebo „tu sme v Nemecku“.

Opíšem iba svoj prvý deň s 9-eurovým lístkom.

Cestujúci v Berlíne. Foto: TASR/AP

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.