8. júla, 20:57

EÚ bude kontrolovať kryptomeny. Kritici hovoria o centralizácii

EÚ bude kontrolovať kryptomeny. Kritici hovoria o centralizáciiBitcoin, ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Zástupcovia Európskeho parlamentu (EP) a členských štátov EÚ sa dohodli na nových pravidlách pre kryptoaktíva, ako sú stablecoiny a nezameniteľné tokeny (NFT). Pristupovať sa k nim bude ako k špekulatívnym investičným nástrojom. Kritici hovoria o centralizácii a kontrole voľného trhu.

Dohodu ešte musí oficiálne schváliť EP a Európska rada, následne budú môcť kryptospoločnosti na európskom trhu pôsobiť len s licenciou a pod dohľadom národných a európskych regulátorov. Cieľom nových pravidiel má byť vyššia transparentnosť, vrátane environmentálnej záťaže, ktorú má produkcia kryptoaktív na svedomí.

Ako informuje portál Euractiv.sk, trh s kryptomenami, ktorých popularita vzrástla najmä počas pandémie, je vysoko nestály. V novembri 2021 bola trhová hodnota kryptoaktív 3 bilióny dolárov, dnes sa pohybuje okolo 800 miliárd dolárov.

Firmy zaoberajúce sa kryptom budú po novom voči svojim zákazníkom niesť zodpovednosť za ich prípadnú stratu. Rovnako tak si budú môcť majitelia stablecoinov zmeniť tieto virtuálne peniaze na “skutočné peniaze”, a to kedykoľvek a bez poplatkov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.