8. júla, 11:56

Poslanci si budú musieť dávať pozor. Parlamentná stráž ich môže prekvapiť hmatmi či údermi

Poslanci si budú musieť dávať pozor. Parlamentná stráž ich môže prekvapiť hmatmi či údermiZáber z parlamentu na potýčku medzi niekdajšími poslancami Alojzom Hlinom a Antonom Martvoňom. Zdroj: Reprofoto/YouTube

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala v piatok novelu zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR, ktorá má umožniť zriadenie parlamentnej stráže.

Parlamentná stráž bude v zmysle novely zabezpečovať ochranu poriadku a bezpečnosti v budove NR SR a v ďalších priestoroch, kde budú parlament a jeho orgány rokovať. Do prijatia zákona o parlamentnej stráži má jej funkciu plniť Policajný zbor SR, a to prostredníctvom služby ochrany určených osôb.

Kým bude prijatý zákon o úlohách stráže, poslanci upravili zákon o Policajnom zbore v súvislosti s vyvedením poslanca z rokovacej sály. Policajt bude môcť použiť hmaty, chvaty či údery a prostriedky na prekonanie odporu a odvrátenie útoku aj pre to, aby „prekonal aktívny odpor poslanca NR SR, ktorého má na základe pokynu predsedajúceho vyviesť z rokovacej sály“. Hmaty a chvaty bude môcť policajt použiť aj na to, aby „prekonal pasívny odpor poslanca NR SR, ktorého má na základe pokynu predsedajúceho vyviesť z rokovacej sály“.

Vykázať poslanca z rokovacej sály bude možné, pokiaľ neuposlúchne ani opakovanú výzvu predsedajúceho na opustenie rokovacej miestnosti. Hneď nato sa zvolá poslanecké grémium.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.