8. júla, 10:37

Orbán: Amerika neoslabuje, Čína posilňuje a Európa trpí

Orbán: Amerika neoslabuje, Čína posilňuje a Európa trpíViktor Orbán. Foto: FB VO

Spojené štáty neoslabujú, Čína posilňuje a Európa trpí, napísal v piatok na Facebooku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého dnes už každý vidí, že vojna na Ukrajine spôsobuje najviac škôd Európe. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Vplyvom vojny pri hraniciach Maďarska a Európy sa podľa slov premiéra objavila po druhej svetovej vojne opäť vojnová inflácia. „Ceny energií drasticky stúpajú, čo oslabuje Európu. Vojna a sankcie spolu spôsobili, že cena energií je najvyššia v Európe a preto euro voči doláru oslabuje.

Premiér ubezpečil občanov Maďarska, že dodávky energií sú zabezpečené. „Máme stabilný rast ekonomiky, maďarský priemysel produkoval v máji o 9,4 percenta viac než pred rokom. V celom roku 2022 bude HDP rásť, v krajine máme takmer plnú zamestnanosť. Mimoriadne zisky bánk a spoločností, ktoré najviac zarábajú na vojnovej inflácii, sme zdanili a založili sme (z týchto finančných prostriedkov) fond na ochranu režijných výdavkov rodín a fond na obranu vlasti. Rozpočet dodržíme a rodiny ochránime všetkými možnými prostriedkami,“ zdôraznil.

Podľa Orbána Európa potrebuje mier, a nie vojnu. „Jediným riešením vojnovej inflácie je mier. Je potrebné dosiahnuť čo najskôr prímerie a rokovania,“ dodal ministerský predseda.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.