Na rozdiel od Európy zažívajú Spojené štáty krízy bezprostrednejšie. O prácu tam prídete skôr, ale zároveň sa skôr vrátite do zamestnania. Obdobie po pandémii by mohlo byť vhodnou príležitosťou zamyslieť sa nad pravidlami, ktoré zväzujú trhy práce v európskych štátoch.

Hlavnou spravodajskou témou bude ešte minimálne niekoľko mesiacov čínsky koronavírus. Z pohľadu ekonomiky a najmä hospodárskej politiky je však už teraz aktuálne uvažovať, aký bude svet po skončení pandémie. Prijaté opatrenia môžu zmierňovať niektoré dopady pandemických regulácií, predovšetkým udržať zamestnanosť a príjmy domácností. No všetkým je jasné, že tieto opatrenia sú dočasné.

Vyhliadky na budúci rok sú zatiaľ pozitívne. Analytici rôznych organizácií predpovedajú v roku 2021 rýchly rast ekonomík a vývoj na finančných trhoch týmto predpovediam zodpovedá. Nádej vzbudzuje okrem vakcín tiež aktuálny postoj tvorcov fiškálnej politiky, ktorí sa v Európe i Amerike rozhodli pre masívnu podporu svojich ekonomík. Tým sa súčasná kríza líši od tej predchádzajúcej po roku 2008.

Jednou z kľúčových otázok je ďalší vývoj nezamestnanosti. Rastúca nezamestnanosť je typickým negatívnym prejavom recesie. Jednotlivým domácnostiam prináša množstvo problémov, a to aj v prípade, že sociálna sieť štátu zabráni výraznému prepadu do chudoby. Pozitívne môže byť snáď len to, že prepúšťanie v čase recesie uvoľňuje pracovnú silu do nových, perspektívnejších odvetví.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.