8. júla, 08:33

Japonský expremiér Šinzó Abe podľahol zraneniam. Atentát zachytila kamera

Japonský expremiér Šinzó Abe podľahol zraneniam. Atentát zachytila kamera Šinzó Abe. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Bývalý japonský premiér Šinzó Abe v piatok podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel počas prejavu v rámci kampane pred nedeľňajšími voľbami. Informujú o tom agentúra AP a japonská televízia NHK.

Súčasný predseda japonskej vlády Fumio Kišida označil streľbu na Abeho za „absolútne neodpustiteľný“ čin. „Je to barbarský čin počas volebnej kampane, ktorá je základom demokracie,“ povedal. „Tento čin čo najdôraznejšie odsudzujem,“ zdôraznil.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyjadril v piatok v súvislosti s postrelením dlhoročného spojenca Washingtonu Abeho znepokojenie a smútok. „Je to veľmi, veľmi smutný okamih,“ povedal Blinken novinárom na stretnutí šéfov diplomacie skupiny G20 na indonézskom ostrove Bali. Dodal, že Spojené štáty sú z tohto incidentu „hlboko zarmútené a znepokojené“.

Šok zo streľby na bývalého predsedu japonskej vlády tlmočil aj thajský premiér Prajut Čanóčchá. Thajský minister zahraničných vecí Dón Póramatvinaj novinárom v Bangkoku povedal, že Čanóčchá a Abe „sú priateľmi a majú pomerne blízky vzťah“. „Hlboké znepokojenie“ z tohto násilného skutku vyjadril aj indický premiér Naréndra Módí.  

Strieľal bývalý vojak     

Sinzóa Abeho (67) postrelili v piatok počas jeho prejavu v rámci kampane pred nedeľňajšími voľbami v meste Nara. Atentátnik, ktorý v piatok dvakrát odzadu vystrelil na japonského expremiéra Šinzóa Abeho, je bývalý vojak a na útok použil zrejme podomácky vyrobenú zbraň.

Útočník Jamagami Tecuja, ktorého spacifikovali a zadržali na mieste bezpečnostné zložky, má 41 rokov a slúžil vo vojenskom námorníctve tri roky. Prepustili ho v roku 2005. K činu ho údajne motivovala nespokojnosť s japonským expremiérom a chcel ho preto zabiť, uviedli japonské médiá.

Japonská polícia prehľadala aj dom atentátnika, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na mediálne správy. Televízia NHK priniesla zábery, na ktorých vidno niekoľkých policajtov v helmách a nepriestrelných vestách s ochrannými štítmi, ako vchádzajú do budovy, kde podozrivý muž býva.

Dve rany a zástava srdca

Televízna stanica TBS informovala, že expremiéra útočník postrelil do ľavej strany hrudníka a zjavne i do krku. Japonská tlačová agentúra Kjódó uviedla, že expremiéra previezli do nemocnice so zástavou srdca, aj keď bol pôvodne bezprostredne po streľbe pri vedomí a komunikoval.

Abe zastával funkciu premiéra dve funkčné obdobia – od decembra 2012 do septembra 2020 – a bol tak doposiaľ najdlhšie slúžiacim predsedom vlády Japonska.

(tasr, ste)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.