6. júla, 17:16

SaS: Ak Matovič nepodá demisiu, odídeme z vlády

SaS: Ak Matovič nepodá demisiu, odídeme z vládyPredstavitelia SaS. Foto: TASR / Jaroslav Novák

Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu. Dáva ministrovi financií a lídrovi OĽaNO dva mesiace na odchod z funkcie, inak vládu opustí.

Od premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) očakáva vypracovanie novej, ktorá bude reflektovať na aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) nebude členom vlády. Ak k tomu nedôjde do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu. Rozhodnutie strana prijala na stredajšej mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

„Najväčší problém koalície sa volá Igor Matovič. Mrzí ma, že takúto vetu vyslovujem, poznáme sa 12 rokov, dlhé roky sme spolu bojovali, spolu to ťahali, začínal na našej kandidátke, ale nedá sa pred tým dlhšie zatvárať oči,“ povedal líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Ak by OĽaNO požadovalo vzápätí jeho odchod, bude o tom rozmýšľať, keď to bude na stole.

Pokračovanie súčasného stavu podľa neho vytvára podmienky pre návrat Roberta Fica k moci. „Je to autonómne rozhodnutie republikovej rady,“ dodal Sulík s tým, že sa pri rozhodnutí nekoordinoval s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Sulík doplnil, že v najbližších dňoch strana predstaví predsedovi vlády svoje požiadavky. „Počkáme na vyjadrenie premiéra alebo nejaký protinávrh,“ skonštatoval šéf SaS. Nová podoba koaličnej zmluvy by podľa neho mala reflektovať aktuálne dianie.

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri takzvanom protiinflačnom balíku z dielne ministra financií a lídra OĽaNO Igora Matoviča. SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami.

SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽaNO obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič vyzval SaS na uzmierenie.

Predsedníctvo OĽaNO aj premiér Heger apelovali počas dňa na SaS, aby v koalícii zotrvala. Odchod Matoviča z vlády predsedníctvo hnutia odmieta. Nesúhlasí ani s predčasnými voľbami.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.