7. júla, 06:21

Ako prežiť ekonomickú krízu? Anketa s odborníkmi o úsporách, investíciách a hypotékach

Ako prežiť ekonomickú krízu? Anketa s odborníkmi o úsporách, investíciách a hypotékachIlustračná fotografia. Foto: Dano Veselský/TASR

Dôsledky pandémie, globálne inflačné tlaky a vojnu na Ukrajine pociťuje drvivá väčšina Slovákov v podobe poklesu životnej úrovne. Čerpáme palivo, kúrime a stravujeme sa drahšie alebo menej kvalitne. Naše mzdy rastú pomaly alebo vôbec. Inflácia však dramaticky stúpa a jej koniec je v nedohľadne. Mnohí z nás preto tento rok budú mať hlbšie do peňaženky. Podľa odhadov priemerná slovenská domácnosť môže pre rast cien prísť až o 4 200 eur ročne. Pre ekonomickú krízu tiež mnohí prehodnocujú, či je správny čas zadlžiť sa a kúpiť si nehnuteľnosť.

Dilemám však čelíte aj vtedy, ak patríte k tým šťastnejším a na účte máte nahromadené dostatočné finančné prostriedky. Inflácia vám vaše reálne úspory rýchlo požiera a ak si odkladáte peniaze do investičných fondov, uplynulé mesiace ste zrejme zaznamenali ich prudký prepad.

Štandard položil ekonómom a odborníkom z oblasti financií tri otázky týkajúce sa výziev, ktorým slovenské domácnosti aktuálne čelia:

Je momentálne vhodné zobrať si hypotéku/zadlžiť sa? Bude situácia ohľadom hypoték o rok horšia alebo lepšia?

Ak má človek peniaze na účte, ako ich dnes môže najlepšie ochrániť pred infláciou?

Fondy dôchodcovských správcovských spoločností sa prepadli, obzvlášť tie rizikové. Mali by ľudia peniaze previesť do konzervatívnych fondov?

Na otázky odpovedali odborníčka na financie z Partners Group SK Ivana Miklešová, ekonóm a šéfredaktor Trendu Ronald Ižip a za 365.bank reagovali Matej Varga, Jana Glasová a Linda Valko Gáliková.

Je momentálne vhodné zobrať si hypotéku/zadlžiť sa? Bude situácia ohľadom hypoték o rok horšia alebo lepšia?

Ivana Miklešová, odborníčka na financie z Partners Group SK

Väčšinou sa zadlžujeme v prípade, že kupujeme nehnuteľnosť na bývanie. Ak sme na kúpu nehnuteľnosti určenej na naše bývanie pripravení a disponujeme dostatkom vlastných zdrojov, tak situácia je vhodná. Úroky sú síce vyššie ako pred polrokom, ale zase sú pravdepodobne nižšie, ako budú o pol roka. Ak kupujeme investičnú nehnuteľnosť, tu by som bola opatrnejšia a zvážila vyčkať. Aktuálne ceny nehnuteľností, potenciálne výnosy z nájmu a vyššie úroky za hypotéku momentálne nie sú v prospech kupujúceho.

Ivana Miklešová. Foto: Partners Group SK

Jana Glasová, analytička 365.bank

Vzhľadom na prudko rastúcu infláciu v eurozóne rastie tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby pristúpila k zvýšeniu sadzby a pribrzdila tak inflačné tlaky. Karty ale v súčasnosti mieša aj vojna na Ukrajine, ktorá zvyšuje riziko ekonomického spomalenia eurozóny. ECB musí byť preto opatrná, lebo výrazným a rýchlym zvýšením sadzby by mohla európsku ekonomiku ešte viac zabrzdiť alebo vtiahnuť do recesie. Preto očakávame, že ECB bude pristupovať k sprísňovaniu svojej menovej politiky opatrne a hlavnú úrokovú sadzbu bude zvyšovať mierne a postupne. Zároveň očakávame, že k prvému zvýšeniu úrokovej sadzby dôjde už v júli, a to na úroveň 0,25 percenta. Trh už ale začal zakomponovávať očakávané kroky ECB do zvyšovania úrokových sadzieb z úverov, pričom takto reagoval aj na rýchlo rastúcu infláciu.

Zvyšovanie sadzby ECB by ale malo pokračovať aj v budúcom roku a nadväzovať naň bude aj rast sadzieb na hypotekárnom trhu. Očakávame teda, že rast trhových sadzieb, ktorý sa už teraz rozbehol, bude pokračovať počas tohto aj budúceho roka. Pôjde ale o postupné zvyšovanie. Ovplyvňovať ho bude menová politika ECB aj vývoj inflácie, dopyt po úveroch a nehnuteľnostiach a, samozrejme, konkurenčný boj medzi bankami. Do vývoja bude zasahovať veľa premenných vrátane vojny na Ukrajine.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.