Sobotňajší obrovský slalom v slovinskej Kranjskej Gore ovládla 24-ročná Talianka Marta Bassinová. Bolo to jej tohtoročné tretie víťazstvo v disciplíne. Druhé miesto obsadila Francúzka Tessa Worleyová. Pódium doplnila tretím miestom Švajčiarka Michelle Gisinová. Petra Vlhová skončila na štvrtom mieste a jej náskok na čele svetového pohára je 114 bodov.

Z Rakúska sa ženská lyžiarska špička presunula do slovinskej Kranjskej Gory. Cez víkend boli naplánované dve točivé disciplíny, v sobotu „obrák“ a v nedeľu klasický slalom. Petru Vlhovú čaká veľmi náročný víkend a jej cieľ boli stupne víťazov, ktoré jej v posledných pretekoch chýbali. Slovenská lyžiarka sa v tohtoročných obrovských slalomoch dvakrát radovala z tretieho miesta, bolo to v Soeldene a v Courcheveli. Raz sa jej preteky nepodarilo dokončiť.

Najväčšie šance na víťazstvo sa dávali Taliankam Bassinovej a Brignoneovej. Druhá menovaná štartovala v Kranjskej Gore s červeným dresom a Bassinová sa v tejto sezóne už dvakrát radovala z víťazstva v obrovskom slalome.

Medzi najväčšie víkendové ciele 25-ročnej Liptáčky patrili umiestnenia pred najväčšou rivalkou Švajčiarkou Gissinovou. Pred štartom mala Vlhová náskok 124 bodov. Michelle Gisinová sa tento rok radovala z premiérového víťazstva vo Svetovom pohári, keď sa jej podarilo prerušiť slalomovú nadvládu dvojice Vlhová – Shiffrinová. Švajčiarska lyžiarka potvrdzuje narastajúcu formu a tiež z nej sa stáva komplexná pretekárka.

Bezchybná Bassinová
Štart prvého kola obrovského slalomu v Kranjskej Gore bol približne o 60 metrov vyššie, ako býva zvykom. Teplota ukazovala 15 stupňov pod nulou a trať bola zľadovatená a hrboľatá. Preteky odštartovala výborným spôsobom Gissinová, ktorú dokázala v prvom kole odsunúť na druhú priečku Talianka Marta Bassinová. Tá predviedla výbornú jazdu a ostatným konkurentkám nedala šancu.

Celú jazdu sa jej medzičas pohyboval v zelených číslach a talianska reprezentantka nespravila na rozdiel od svojich konkurentiek väčšiu chybu.
Petra Vlhová podala v prvom kole solídnu jazdu a napokon jej patrila tretia priečka. Nebyť malej chyby, ktorá sa stala v nájazde do prejazdovej bránky, mohla atakovať aj čas jej hlavnej konkurentky Gisinovej, ktorá mala po prvom kole pred Vlhovou náskok 0,24 stotín sekundy. Gisinová stiahla náskok na Vlhová na 114 bodov.

„Myslím si však, že dnes nebudem mať dobrý pocit, trať je veľmi ťažká a veľmi ľadová. Cítim iba trasenie, viem, čo musím zmeniť v druhom kole, musím byť oveľa aktívnejšia na ľade. Keď sa tu bude človek iba viezť, tak dostane,” povedala pre RTVS 25-ročná slovenská reprezentantka v cieľových priestoroch po prvom kole.

Bassinovej náskok na druhú Gisinovú po prvom kole bol 0,27 sekundy. Vlhovej na krk dýchala na štvrtom mieste Mikaela Schiffrinová, ktorá na ňu strácala len 0,03 stotiny. Pred druhým kolom tak bolo všetko otvorené.

Nová líderka disciplíny

Druhé kolo postavil Schiffrinovej tréner Mike Day. Trať bola opäť náročná a veľmi zľadovatená. Po dvadsiatich odjazdených lyžiarkach bola na prvom mieste Lara Gutová-Behramiová, ktorá využila svoje veľké skúsenosti zo Svetového pohára.

Druhé miesto si famóznou jazdou zabezpečila Francúzka Tessa Worleyová, ktorá získala v roku 2017 v tejto disciplíne malý krištáľový glóbus. Francúzka sa dostáva do výbornej formy a je ašpirantkou na medailu na blížiacich sa majstrovstvách sveta.

Marta Bassinová ovládla už tri obrovské slalomy v tejto sezóne. Foto: TASR/AP

Prvé pódium si v obrovskom slalome pripísala veľká prenasledovateľka Vlhovej. Gisinová si po výbornej a veľmi rýchlej jazde pripísala už svoje štvrté tohtoročné pódium. Hneď za Gisinovou skončila slovenská lyžiarka Petra Vlhová, ktorá urobila na trati menšiu chybičku. Vlhová napriek štvrtému miestu potvrdzuje umiestnenia v točivých disciplínach do štvrtého miesta.

„Necítila som sa v tom úplne ideálne, trošku som sa trápila. Pohoršila som si o jedno miesto, opäť je to štvrté miesto, ale zajtra máme nový deň. Budem sa snažiť oddýchnuť si a uvidíme, ako to pôjde,” povedala pre RTVS 25-ročná slovenská reprezentantka.

Kráľovnou stredného oblúka v Kranjskej Gore sa stala Bassinová, ktorá nadviazala na svoju jazdu z prvého kola. Bassinová pôsobila na trati suverénne a zľadovatená trať jej nerobila žiadne problémy. Talianka sa v najbližších pretekoch „obráku“, ktoré sa budú konať v jej rodnej krajine, oblečie do červeného dresu pre líderku disciplíny.

Zľava Worleyová, víťazka Bassinová a tretia Gisinová. Foto: TASR/AP

Pre Bassinovú to bolo už tretie víťazstvo v tejto sezóne. Stala sa tak najväčšou favoritkou na zlatú medailu na budúcom svetovom šampionáte, ktorý sa bude konať 7. februára v talianskej Cortine d’Ampezzo.

Petra Vlhová bude mať veľmi krátky čas na regeneráciu, pretože už zajtra sa v slovinskom stredisku predstaví v ďalšom obrovskom slalome. Prvé kolo je naplánované na 9:15 a priamy prenos bude na obrazovkách RTVS.