5. júla, 15:40

Heger: Slovensko má vďaka jadru príležitosť vyhnúť sa návratu k uhliu

Heger: Slovensko má vďaka jadru príležitosť vyhnúť sa návratu k uhliuEduard Heger. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Využitie jadrovej energie spolu s obnoviteľnými zdrojmi by malo byť pilierom slovenského bezuhlíkového energetického systému. Uviedol to v stanovisku deň pred hlasovaním Európskeho parlamentu o tom, či bude jadro a plyn považované za prechodne udržateľný zdroj energie predseda vlády Eduard Heger. Podľa neho je predmetné hlasovanie kľúčové pre národné záujmy Slovenska.

Jadro a plyn budú zrejme prechodne udržateľným zdrojom energie, konštatuje premiér Eduard Heger (OĽaNO) pred stredajším hlasovaním Európskeho parlamentu. Označil to za kľúčové pre národné záujmy Slovenska.

„Chceme zostať na našej ceste k dekarbonizácii Slovenska, ale zároveň musíme zaistiť energetickú bezpečnosť pre našich občanov,“ konštatoval premiér s dôvetkom, že verí, že europoslanci tieto argumenty zohľadnia a hlasovaním podporia.

„Naplnenie celoeurópskeho cieľa dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050 má moju plnú podporu. Je v našom záujme, aby sme zintenzívnili zelenú transformáciu, a to s využitím všetkých možných riešení,“ myslí si Heger.

Vojna na Ukrajine podľa neho dodala zeleným cieľom novú dimenziu. „Hoci hrozba nedostatku plynu tlačí niektoré členské štáty späť k uhliu, avšak tento výkyv musí byť čo najkratší a nesmie spomaliť snahy o zelenú tranzíciu. Slovensko má práve vďaka jadru príležitosť vyhnúť sa návratu k uhliu,“ zdôraznil premiér.

Heger ďalej povedal, že je v pravidelnom kontakte s lídrami členských štátov Európskej únie a všetci majú rovnaký cieľ, ktorý ide v línii s Európskou zelenou dohodou. „Naše štartovacie pozície sú však rozdielne. Tieto rozdiely nemôžeme ignorovať, ak nechceme poškodiť našu ekonomiku a vystaviť slovenských občanov energetickej chudobe,“ doplnil predseda vlády.

(sita, tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.