O potravinách budeme musieť začať uvažovať ako o novej rope

Kde bolo, tam bolo, za časov ustrnutej normalizácie, keď ešte obrysy našej vlasti na mape vyzerali omnoho inak, každé leto vypukla takzvaná vojna o zrno, niekedy tiež nazývaná „žatevná ofenzíva“. Pod týmito militaristickými pojmami, importovanými zo Sovietskeho zväzu, sa rozumela skutočnosť, že masmédiá boli plné reportáží o hrdinských poľnohospodároch spracúvajúcich rekordnú úrodu pre potechu socialistických národov aj napriek zlej Wall Street. Každý politický systém má svoje fetiše a jeden z tých komunistických fetišov bolo heslo, že robotníci a roľníci majú mať vždy chleba dosť. Chlieb, oceľ a uhlie – to boli dôležité komodity.
Po roku 1989 sa na túto tému vďačne zabudlo a vojnu o zrno vystriedali v televízii vraždy, politické hádky a na záver roztomilé zvieratká. Máločo sme prestali vnímať tak kompletne ako poľnohospodárstvo. Jedla bolo dosť, a to nielen u nás. Čím bohatšia krajina, tým pravdepodobnejšie je, že skutočným zdravotným problémom tamojšieho obyvateľstva je obezita, a nie hlad. Poľnohospodárstvo a produkcia potravín boli proste niečo, čo sa dialo akosi samo, mimo našej pozornosti, a čomu sa venovala len mizivá hŕstka ľudí.
Rusko-ukrajinská vojna nám teraz tému poľnohospodárstva a potravín zase tak trochu „strká pod nos“. Turci zadržiavajú ruskú loď vezúcu obilie, ktoré malo byť ukradnuté na Ukrajine. Podozrenie je všeobecné, ale dokázať to bude asi oriešok. Míny v Čiernom mori ohrozujú vývoz pšenice do zbytku sveta. Zemný plyn, dôležitá surovina na výrobu hnojív, sa stal nedostatkovým tovarom. A to všetko vo svete, kde ľudstvo čoskoro prekročí osemmiliardovú hranicu a kde sa mnoho štátov, ktoré predtým patrili k vývozcom potravín, stali závislým od dovozu – najčastejšie kvôli neúmernému rastu populácie.
Potraviny dnes dovážajú Egypt i Irak, dve krajiny, kde sa pred mnohými tisícimi rokov poľnohospodárstvo zrodilo a ktoré bývali požehnané hojnou úrodou. A celú tuto krehkú rovnováhu udržiava niekoľko silných exportérov ako Spojené státy (kukurica, pšenica) alebo Thajsko (ryža). Ich potravinami si plní brucho časť ľudstva.