5. júla, 12:55

Možno sú tu posledné hodiny vládnej koalície, obáva sa Grendel

Možno sú tu posledné hodiny vládnej koalície, obáva sa GrendelIgor Matovič, Eduard Heger a Michal Šipoš. Foto: Martin Baumann/TASR

AKTUALIZOVANÉ Ako ďalej v koalícii? Bude vôbec pokračovať v súčasnom zložení? Na túto otázku by mal dať odpoveď výsledok stredajšej republikovej rady strany Sloboda a Solidarita (SaS). Niečo však preniklo na povrch už teraz. Z koalície zaznievajú obavy, že môže ísť o jej posledné chvíle.

„Sme svedkami hrubého porušenia legislatívneho procesu. Takisto opakovaného porušenia koaličnej zmluvy. Boli sme aj terčami útokov, klamstiev, jednoducho nemá zmysel sa tváriť, že problémy v koalícii nie sú,“ povedal pred týždňom 28. júna šéf liberálov a minister hospodárstva Richard Sulík. Situácia je podľa neho najmä po udalostiach z posledných týždňov vážna.

Hlavným dôvodom boli neustále útoky predsedu najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO Igora Matoviča. Spor v koalícii sa vyostril najmä po tom, ako poslanci Národnej rady SR v stredu (22. júna) prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri takzvanom protiinflačnom balíku z dielne ministra financií Matoviča.

SaS a Matovič sa následne obviňovali zo spolupráce s opozíciou a fašistami. SaS opäť pre Matovičove útoky odmietla chodiť na koaličné rady, OĽaNO zas obvinilo liberálov z rozbíjania vlády. SaS si vzala čas na premyslenie, čo bude robiť ďalej. Pripustila vtedy aj odchod z koalície, hoci tvrdí, že má vôľu v kabinete pokračovať. Matovič medzitým vyzval Sulíka aj liberálov na uzmierenie, na čo však SaS nijako pozitívne nezareagovala.

Prvý scenár: odchod Matoviča z vlády

V reakcii na tieto udalosti zvolala SaS na stredu 6. júla mimoriadnu rozšírenú republikovú radu. Na nej sa má rozhodnúť o ďalšom postupe v koalícii a strana si zrejme určí aj nejaké podmienky, za ktorých je ochotná naďalej pokračovať vo vládnej spolupráci.

Ako špekulujú viaceré slovenské médiá, základné scenáre sú dva. Pravdepodobnejší je ten, že republiková rada SaS dá v stredu zrejme premiérovi Eduardovi Hegerovi (OľaNO) ultimátum, aby odišiel Matovič z funkcie ministra financií. Inak si liberáli zbalia kufre a odídu z vlády.

Za takýto postup je podľa informácií Denníka N väčšina členov tohto straníckeho orgánu SaS, v ktorom sú okrem 13-člennej republikovej rady aj poslanci a členovia vlády. Ultimátum by malo trvať do začiatku septembra, tento termín by sa ešte mohol na stredajšom stretnutí mierne posúvať.

„O tom, že potrebujeme nového ministra financií, som plne presvedčený, inak by som o tom nehovoril,“ hovorí člen republikovej rady SaS Marián Viskupič. Dodáva, že ide o jeho osobný názor a rozhodne sa v stredu.

Komentátor Štandardu Jaroslav Daniška sa domnieva, že ak dá Sulík vláde ešte šancu a povie, že pre to musí odísť Matovič z vlády, nevyrieši sa tým nič. V OĽaNO má moc Matovič, všetci ho viac či menej počúvajú. Od Hegera po Čekovského a Vašečku.

„Aj keby Matovič odišiel do parlamentu, bude ďalej rozhodovať o agende OĽaNO, o konfliktoch so SaS, mužstvo bude hrať stále na neho. Sulík nedosiahne nič. Do polroka to uvidia všetci. Matovič bude mať dosť chuti a viac času na ďalšie spory. A Sulík to vie,“ dodáva Daniška.

Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a Veronika Remišová. Foto: TASR/Michal Svítok

Druhý scenár: odchod SaS z vlády

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.