Očakáva sa, že vládna strana pod vedením Lascheta bude pokračovať v kurze, ktorý nastavila dosluhujúca nemecká kancelárka Angela Merkelová. Ambíciu stať sa Merkelovej nástupcom aj na najvyššom štátnom poste musí potvrdiť v septembrových parlamentných voľbách.

Predseda vlády spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet sa stal novým predsedom nemeckej strany Kresťanskodemokratická únia (CDU). Zvolili ho takmer rok po odstúpení predsedníčky Annegret Krampovej-Karrenbauerovej. Viackrát odkladaný stranícky zjazd strany sa uskutočnil v piatok a sobotu v digitálnej forme.

Ako informoval Štandard ešte pred konaním zjazdu, na miesto predsedu kandidovali traja katolíci prichádzajúci z najľudnatejšej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko. V poslednom prieskume bola trojica blízko pri sebe, za Friedricha Merza sa postavilo 29 percent voličov CDU, za Armina Lascheta a Norberta Röttgena po 25 percent.

Laschet získal v druhom kole hlasovania 521 hlasov, jeho súper Merz, bývalý šéf poslancov vládnej konzervatívnej únie CDU/CSU (bavorskej Kresťanskosociálnej únie), o niečo menej – 466 hlasov. Tretí kandidát, predseda zahraničného výboru Spolkového snemu Röttgen, vypadol z hry po prvom kole hlasovania.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.