4. júla, 17:55

Mizerný študent, zapálený aktivista

Mizerný študent, zapálený aktivistaHrob Piera Giorgia Frassatiho, foto: Anna Čujová.
Anna Čujová Študentka ekonómie.

Kto bol blahoslavený Pier Giorgio Frassati, ktorý má dnes sviatok. Z Ríma píše Anna Čujová.

Vo svete je známy ako chlapec z hôr, odfotený s fajkou v ústach. V mládežníckych kruhoch ako neoblomný, no mizerný študent. Mal zápal pre vec väčší ako Greta Thunberg, stupeň odvahy blízky Volodymyrovi Zelenskému a starosti úplne rovnaké ako my – študenti, ktorí sa trápime so skúškami a hľadáme si svoje miesto na tomto svete. Pier Giorgio Frassati – mladý muž z Piemontu, ktorý hovorieval, že život treba žiť, a nie prežívať. 

V Ríme, neďaleko námestia na Trastevere, žije jeho neter, pani Wanda Gawrońska. Má už deväťdesiatpäť rokov a neustále šíri vo svete kult tohto patróna mladých. Rada rozpráva o svojom ujovi. Vie o ňom takmer všetko, hoci sa osobne nikdy nestretli. 

“Pier Giorgio. Jeho meno sa vyslovuje spoločne, pretože v Piemonte, ktorý je blízko Francúzska, sa deťom zvykli dávať takéto dvojjazyčné mená.” Piemont je názov regiónu na severozápade Talianska. Jeho hlavným mestom je Turín. Tu sa sústreďuje práve celý život tohto mladého človeka. Narodí sa do rodiny, ktorá je v Taliansku veľmi vážená. Jeho otec, s ktorým ma celý život náročný vzťah, zakladá denník La Stampa. Jeho mama je uznávanou maliarkou. Hoci majú dostatok peňazí, rodičia ho vychovávajú v prísnej disciplíne. Ako pani Wanda spomína, Pier Giorgio dostáva sumu peňazí vopred vypočítanú na cestu do mesta a späť. Keď však vidí, že na ulici ho nejaký chudobný človek prosí o chlieb, rozhodne sa minúť svoj finančný prídel na jedlo preňho a domov sa vracia pešo. 

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.