6. júla, 05:57

Môžu mať členské štáty EÚ vlastné záujmy?

Môžu mať členské štáty EÚ vlastné záujmy?Eduard Heger v priestoroch historickej budovy Úradu vlády SR. Foto: TASR/Pavol Zachar

Má Slovenská republika svoje vlastné, národné záujmy? Alebo naše záujmy sú a vždy budú totožné so záujmami Bruselu, a teda najväčších štátov EÚ? Na túto jednoduchú otázku by sme si mali odpovedať. Píše Marek Maďarič.

Ak už nie z vlastnej vôle, tak určite preto, lebo nám ju minulý mesiac položilo stretnutie lídrov EÚ. Žiaľ, o obsahu tohto stretnutia sa v našich médiách veľa nehovorilo (ako vždy). Obávam sa však, že naši politickí predstavitelia tú otázku ani nevnímali, či lepšie povedané, nepochopili význam toho, o čom sa hovorilo. Inak by snáď k takej veci zaujali verejne postoj, pretože ide o aktívne rozbehnutý proces.

Lídri EÚ diskutovali o tom, či sa má zmeniť pravidlo jednomyseľnosti pri schvaľovaní dôležitých rozhodnutí. Toto pravidlo dnes dáva jednotlivým štátom Únie právo veta. Snahu o jeho zrušenia posilňuje fakt, že lídri najmocnejších štátov Nemecka, Francúzska a Talianska takúto zmenu podporujú. Ale nielen oni. Súčasne sa totiž v Európskom parlamente pripravil súbor návrhov na revíziu zakladajúcich zmlúv EÚ a medzi nimi figuruje aj návrh na zrušenie jednomyseľného hlasovania členských štátov.

Čím sa to zdôvodňuje?  

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.